Lwowski Teatr Lalek

LWOWSKI TEATR LALEK rozpoczął działalność w 1945 roku. Głównym reżyserem została Antonina Mackiewicz, uczennica ukraińskiego teatralnego reżysera, reformatora i aktora Lesa Kurbasa. Pierwszy sezon otwarty został w kwietniu 1946 roku premierą spektaklu "Iwasyk Telesyk", który pozostaje do dnia dzisiejszego w repertuarze teatru i stanowi swoistą wizytówkę lwowskich lalkarzy.

Teatr współpracuje z wybitnymi scenografami: Myron Kyprijan, Iryna Karpynec, Pawlo Myronow, Wiktor Nikitin, Mychailo Nikołajew, Inna Kulczycka oraz kostiumolog Stefania Mycyk. Zespołem kieruje dyrektor artystyczny Jarosław Synyca, reżyserem jest Aleksander Kucyk. Zespół prezentuje tradycyjne bajki dla dzieci, często sięgając do elementów folkloru ukraińskiego.

Teatr wielokrotnie gościł w Polsce uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach teatralnych. Lwowski Teatr jest również organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "Złoty Telesyk", będącego swoistym festiwalem przyjaźni, na który artyści ze Lwowa zapraszają swoich fanów i przyjaciół z całego świata.

Na Festiwalu Teatr przedstawi dwa widowiska: "Uparty zajączek" i "Kolorowe mleko"

"Uparty zajączek" to wesoła opowieść o potrzebie przyjaźni, gdzie zwierzęcy świat staje się alegorią ludzkich przywar i wad. Tytułowy zajączek stara się żyć bez przyjaciół, pogardzając każdym, kto próbuje mu ofiarować sympatię i przyjaźń. W tym kolorowym świecie dziecięcych wyobrażeń o świecie zwycięża jednak przyjaźń i nawet bardzo uparty zajączek zrozumie, że bez przyjaźni życie jest smutne i gorzkie.

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 9a49e
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl