Fanfara Zimbrul

Zespół pochodzi z Mołdawii, regionu który leży na północnym-wschodzie Rumunii (nie mylić z krajem o tej samej nazwie). Skład zespołu tworzy od 10 do 15 muzyków grających na instrumentach dętych. Większość muzyków jest ze sobą spokrewniona. Muzycy nie używają nut i całego repertuaru uczą się ze słuchu. Zespół występował w najbliższej okolicy (festyny, tradycyjne świeta oraz wesela i pogrzeby) zanim uzyskał szerszą popularność. Pierwsze nazwy to Fanfara de la Chetris oraz Fanfara din Cozmesti (od nazw dwóch wsi Cozmesti i Chetris skąd pochodzą muzycy).

 

Po okresie popularności lokalnej przyszły koncerty zagraniczne. Zespół ma na koncie wiele tras koncerowych poza granicami swojego rodzinnego kraju oraz udział w wielu festiwalach. Ich pierwszą płytą dystrybuowaną w Rumunii i poza jej granicami była "Gipsy Brass Music from Romania - Fanfara din Cozmesti" z 2000 roku (ARC Music). Liderzy zespołu grali m.in. z Goranem Bregoviciem, a cały zespół współpracował z Emirem Kusturicą (m.in. koncert Odissey 2001 w Bukareszcie). Większość twórczości zespołu to tradycyjne utwory przekazywane z pokolenia na pokolenie (folklor cygański i rumuński). W repertuarze koncertowym pojawiają się też utwory znane z filmu "Czarny kot, biały kot" Emira Kusturicy oraz utwory które można zaliczyć do nurtu tzw. muzyki bałkańskiej jaką znamy m.in. z repertuaru Gorana Bregovicia.
 
Skład zespołu:
Visan Ciprian - bariton
Visan Ioan - euphonium
Nitica Stefan - clarinet
Bazga Emil - trumpet
Lucan Constantin - bass
Visan Stefan - bariton
Bulgaru Ion - euphonium
Oprica Sanel - trumpet
Lucan Gheorghe - drum
Galai Ioan - bass
Dumitriu Constantin - flugelhorn

 

Zobacz video:

 

 

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 4ad1f
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl