Kapela Braci Byrtków

Kapela Braci Byrtków z Pewli Wielkiej składa się z dudziarza i skrzypka.


Edward Byrtek - najwybitniejszy obecnie dudziarz na Żywiecczyźnie i jego dwaj bracia, wirtuozi skrzypiec - Władysław i Józef są mieszkańcami Pewli Wielkiej w gminie Jeleśnia. Często, zwłaszcza Józef Byrtek, występują jako soliści, ale przy różnych okazjach tworzą tradycyjną góralską kapelę złożoną z dud i skrzypiec. Zdarza się również, choć bardzo rzadko, że występują w trzyosobowym składzie. Są kontynuatorami znakomitej rodzinnej tradycji zapoczątkowanej przez ojca, legendarnego skrzypka samouka Karola Byrtka (1907 - 1989). Wraz ze szwagrem, dudziarzem Władysławem Plutą oraz z córką, śpiewaczką Krystyną i synem Edwardem stworzył on Kapelę Rodziny Byrtków, która w latach 60. i 70. XX wieku była wielokrotnie nagradzana w najbardziej prestiżowych konkursach za autentyzm i wierność przekazu.

 

Kapela występowała też w kraju i podczas zagranicznych wojaży z najlepszymi wówczas żywieckimi zespołami folklorystycznymi - „Beskidami", „Jodłami" i „Groniami". Wyrazem najwyższego uznania dla Kapeli Karola Byrtka było przyznanie jej w 1984 r. Nagrody im. Oskara Kolberga. 

Synowie grają obecnie ten sam repertuar co ojciec. Są to przede wszystkim melodie pasterskie, hajduk, siustany, koń, sarna, obyrtki. 

Wybitny, nieżyjący już, znawca folkloru muzycznego Żywiecczyzny Józef Mikś dokonał zapisów nutowych tych melodii i opublikował je w książce „Muzyka Beskidu Żywieckiego", by udokumentować zachowany tylko na tym terenie stary sposób gry, współcześnie określany jako heterofonia („polega na prowadzeniu przez skrzypce i dudy tej samej melodii tak, jak pozwala na to instrument, wprawa i fantazja muzyczna grającego"). Ten sposób gry przynosi Kapeli Braci Byrtków ciągle nowe sukcesy. Edward i Władysław są laureatami festiwalu w Kazimierzu nad Wisłą, a wszyscy trzej bracia mają na koncie wiele nagród indywidualnych i zespołowych Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Wieprzu k. Żywca. Od czasu do czasu Byrtkowie przygrywają „Jedlickom", folklorystycznemu zespołowi ze swej rodzinnej miejscowości, Pewli Wielkiej.

 

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): cd9ac
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl