Wołosi i Lasoniowie

"Wołosi i Lasoniowie" to improwizujący kwintet smyczkowy, w skład którego wchodzą dwaj muzycy klasyczni i trzej ludowi. Efekt końcowy nie mieści się jednak w kategorii popularnej muzyki folk. Jest on znacznie bliższy chopinowskiej idei nadania muzyce tradycyjnej znamion sztuki wysokiej.


Jest to muzyka pejzażu dźwiękowego, szaleńczej ekspresji w śpiewnym,  smyczkowym brzmieniu, dobarwionym czasem odgłosem fujarek i gajd. Zespół tworzy bardzo różnorodny repertuar, na który składają się utwory autorskie, inspirowane muzyką źródeł. Ludowy manieryzm w wydobywaniu dźwięku, skale, barwa oraz instrumentarium zestawione z "klasycznym" wykonawstwem są zjawiskiem niepowtarzalnym na skalę europejską. W tym względzie "Wołosi i Lasoniowie" wyznaczają na polskiej scenie muzycznej zupełnie nową jakość.

 

Jak dobra to jakość wypowiedzieli się zgodnie jurorzy oraz publiczność prestiżowego XIII Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".  "Wołosi i Lasoniowie" startując w konkursie, zdobyli na nim wszystkie możliwe nagrody! Urok tej muzyki dostrzegła nawet sama Królowa Belgii Paola, powierzając "Wołochom i Lasoniom" wykonanie oprawy muzycznej uroczystości swojej 50-tej rocznicy ślubu za zamku Laeken w Brukseli. Muzycy występowali już w Indiach, Nepalu, na Cejlonie, w Maroko i większości krajów Europy, gdzie zawsze byli niezwykle entuzjastycznie przyjmowani przez publiczność.

 

Zobacz video:

 

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 5db16
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl