Jan Gaca

Jan Gaca (ur. 1933) jest jednym z najlepszych weselnych skrzypków mikroregionu kajockiego. Miejsce to do dziś słynie ze wspaniałej, ekspresyjnej muzyki instrumentalnej, przez sąsiadów zawistnie nazywanej „kajockimi wigibusami". Na jego bogaty repertuar składają się przede wszystkim mazurki, oberki i polki „podłapane" m.in. od matki, która była znana w okolicy śpiewaczką oraz od brata Piotra Gacy - również skrzypka.


Muzyka Jana Gacy jest niezwykle dynamiczna i żywiołowa, cechuje ją bogate ozdabianie i „ogrywanie", czyli wariantowe i improwizowane powtarzanie tematu. Gra od 16 - go roku życia, przeszedł wszystkie etapy tradycyjnej „edukacji muzykanckiej": grał najpierw wraz z braćmi (Piotrem i Władysławem) na bębenku obręczowym i barabanie, później stał się samodzielnym, cenionym skrzypkiem. Grywał z różnymi muzykantami i w różnych składach, także z harmonistami, od momentu, kiedy na wsi radomskiej zaczęły się pojawiać harmonie.


Na co dzień grywa ze stryjecznym bratem Stefanem Gacą (bębenek obręczowy). Na tegorocznym festiwalu wystąpi z braćmi Tadeuszem i Józefem Pańczakami (pochodzącymi z sąsiedniej wsi Sady), z którymi tworzy kapelę w innym składzie instrumentalnym. 


Wielokrotnie występował na lokalnych i ogólnopolskich przeglądach i festiwalach muzyki tradycyjnej, koncertował w Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Nagrania jego kapeli znajdują sie w wielu archiwach państwowych i prywatnych w Polsce i za granicą. Od prawie 10 lat przekazuje tajniki tradycyjnej gry skrzypcowej młodym muzykom, przyjeżdżającym do Przystałowic z różnych miast Polski.


Zobacz film:

http://www.youtube.com/watch?v=dVeLT3bXTg8

 

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 5cbf5
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl