TEATR TULAVE DIVADLO /Słowacja/

 

Túlavé  Divadlo czyli Wędrowny Teatr jest wolną grupą aktorów, reżyserów, pisarzy, muzyków i komediantów, którzy wędrują po placach i teatrach, gdzie wystawiają swoje sztuki. Teatr został założony jako amatorski zespół w roku 1996. W roku 2001, gdy jego członkowie zakończyli naukę na wydziałach aktorstwa i reżyserii Wyższej Szkoły Muzycznej w Bratysławie, zespół sprofesjonalizował się. Jego trzon tworzą absolwenci jednego rocznika aktorstwa i reżyserii. Reżyserzy Jakub Nvota i Kamil Žiška stanowią autorską i inscenizacyjną parę, która dla teatru pisze wszystkie teksty i komponuje piosenki. Podstawą twórczości teatru jest kabaret autorski oraz przedstawienia uliczne utrzymane w poetyce zespołu wędrujących komediantów „bez dachu nad głową”. Zespół nie posiada stałej sceny – wykorzystuje parę alternatywnych przestrzeni, gdzie przedstawia swoje inscenizacje. Podczas sezonu letniego występuje najczęściej pod gołym niebem; na ulicach i placach.

W 2001 r. Jakub Nvota reżyseruje pierwsze uliczne przedstawienie „Hamlet lub odnaleziona czaszka”. Pomimo wielu późniejszych sukcesów na międzynarodowych festiwalach i licznych premierach nowych programów, to właśnie przedstawienie jest wizytówką Tulavego Divadla. Pomysł przedstawienia o Hamlecie, księciu Danii jako komedii może nie jest w pełni oryginalny, ale Túlavé Divadlo przygotowało tę wersję jako uliczne przedstawienie z zastosowaniem wszystkich charakterystycznych dla tej konwencji środków wyrazu. Dzięki wymieszaniu dwóch konwencji: tragicznej i komicznej powstała jedyna w swoim rodzaju wersja „Hamleta”. Fragmenty szekspirowskiej tragedii zostały połączone ze scenkami komediowymi i gagami w wykonaniu grupy ulicznych komediantów. Spektakl nie jest jedynie propozycją czystej rozrywki. Jest przede wszystkim wyrazem artystycznych i filozoficznych poszukiwań krążących wokół pytania: być albo nie być?

Spektakl był już wystawiany w Polsce, m.in. na festiwalu teatralnym w Lublinie, gdzie reżyser otrzymał nagrodę za mistrzowskie przekraczanie barier językowych.

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): eceb4
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl