DIVALDO KVELB Płomienny występ teatru z Czech już 17 sierpnia na głównej płycie rynku!

Divadlo Kvelb zostało założone w roku 1997. Swoją stałą siedzibę ma w Czeskich Budziejowicach, dokąd zespół przeprowadził się w 2000 roku. I to właśnie wtedy teatr otrzymał formę, z jakiej znamy go dzisiaj – wszedł do świata sztuki zawodowej, wprowadzony przez grupę stanowiących trzon zespołu artystów rozpoczynających w 2000 roku współpracę.

 

Teatr ma w repertuarze kilkanaście realizacji, program czytania utworów literackich, happeningi. Kvelb bierze udział zarówno w festiwalach czeskich jaki zagranicznych (Francja, Niemcy, Austria, Słowacja, Rumunia, Polska, Bułgaria, Ukraina, Chorwacja i inne).

 

Kvelb to – jak mówi zespół sam o sobie „zgrana paczka artystów oraz półciężarówka z przyczepą”. Wędrują poprzez Czechy i inne kraje jako teatr lalkowy, alternatywny i uliczny. Grają zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Są profesjonalnym teatrem niezależnym - pełnym humoru, pogody ducha, oryginalnej ekspresji wizualnej oraz muzyki, tańca i żonglerki. Nie ograniczają się do jednego gatunku, i choć uważają się za teatr lalkowy, wykorzystują wszelkie dostępne formy języka teatralnego. Oprócz lalek w ich przedstawieniach pojawiają się elementy teatru żywego planu, tańca, granej na żywo muzyki i akrobatyki. Członkowie zespołu sami tworzą projekty i wykonują dekoracje, lalki, rekwizyty oraz inne prace artystyczne. Większość z artystów ma kilka specjalizacji – są równocześnie aktorami, tachnikami scenicznymi, urzędnikami, kowalami, muzykami, stolarzami, żonglerami, krawcami, projektantami, reżyserami czy tancerzami. Teatr jest dla nich procesem poszukiwania i odnajdywania, jest zdolnością do wolnego ruchu („czy jak wolicie - tworzenia”), który wyrażają poprzez odgrywanie.

 

Założycielami zespołu są: Zuzana Tampierová, Pavel Lukas oraz Jakub Lada Vavřina.

 

Kvelb to archaiczny rzeczownik. Oznacza: 1. pomieszczenie o sklepieniu łukowym; pomieszczenie do przechowywania 2. sklep

 

Zespół o sobie samym:

Teatr jest dla nas sposobem wyrażania świata i społeczeństwa, w którym żyjemy, czymś z czym się identyfikujemy, naszym sposobem na życie./…/ Uważamy, że jednym z naszych większych osiągnięć jest to, że nie jesteśmy zależni od grantów. Granty zagrażają istnieniu naszych artystów. Nie dlatego, że ich nie otrzymują, wręcz odwrotnie…

 

 

Zobacz film:

 

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 91e9b
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl