MEGITZA (PL)

„Nic tak nie ekscytuje, jak bycie świadkiem reinkarnacji duszy proroka w głosie młodej artystki” – tak mówi o Megitzy Golijov Oslavdo, kompozytor, dyrygent, zdobywca nagrody Grammy. Megitza, Małgorzata Babiarz, wśród odbiorców nurtu worldbeat jest uznana za objawienie i koncertową rewelację. Swą karierę muzyczną rozpoczęła w 2008 roku
 w Chicago. Od tego czasu Megitza zagrała setki koncertów.

Wokalistka jest obdarzona niezwykle silną osobowością, charyzmą, ogromnym talentem muzycznym oraz nieziemską góralsko – cygańską urodą. Małgorzata śpiewa w wielu językach i przekracza wszelkie granice muzyczne. Najnowsze nagrania to przede wszystkim język angielski. Pozostałe dwa albumy to język polski, gwara góralska, język romski, serbski, macedoński.

Megitza poza tym, że porywa publiczność ekspresyjnym wokalem, sama komponuje oraz gra na kontrabasie. Ma własny, wyrazisty i bardzo oryginalny styl. W repertuarze jej grupy znajdziemy głównie oryginalne kompozycje autorstwa Małgorzaty - porusza się w nurtach muzyki etnicznej, stylistyce bałkańskiej, góralskiej oraz romskiej.

Debiutancka płytę nagrała w 2008 roku. „Boleritza” – utwór promujący album o tej samej nazwie to autorska kompozycja Małgorzaty, zainspirowana muzyką bałkańską oraz stylem kompozycyjnym Ennio Morricone. Na portalu etnosystem.pl czytamy - "Boleritza" to doskonała produkcja, w której bałkańska wielogłosowość przeplata się tu z tangami i sambą. Na tej płycie gościnnie zagrał m.in. światowej sławy wirtuoz skrzypiec Roby Lakatos.

W USA Megitza współpracowała z wieloma wyśmienitymi muzykami, między innymi ze światowej sławy cymbalistą rumuńskim – Nicolae Feraru, fenomenalnym wirtuozem gitary - Andreas Kapsalis, bayanistą - Marek Lichota, oraz perkusistą - James Gallagher. Występowała w Parku Milenijnym w Chicago – Jay Pritzker Pavilion, na Chicago World Music Festival, Old Town School of Folk Music, Chicago Folk and Roots Festival, Lotus World Music and Arts Festival, Chicago Summer Dance Festival, Taste of Chicago, oraz Copernicus Theater. Za oceanem Megitza jest uznana za dumę Polonii w Chicago.

W lipcu tego roku miała miejsce premiera dwóch nowych albumów – „Legendy” oraz „Megitzy”, o których tak pisze Etnosystem.pl – „Na "Legendzie" powracają echa góralszczyzny. To album zdecydowanie bardziej etniczny w stosunku do siostrzanej "Megitzy". Na krążku „Megitza” tym razem Małgorzata Babiarz nie przywołała ukochanej góralszczyzny - jest za to trochę samby, typowo chicagowski jazz i oczywiście pełna garść Bałkanów i cygańskiego zacięcia.”

Megitza z rozmachem weszła na sceny muzyczne w Polsce jak i w Europie. W ciągu dwumiesięcznej trasy zagrała mnóstwo energetycznych koncertów m.in. : na Montreux Jazz Festival w Szwajcarii, Wien Jazz Festival w Austrii, Klausenbauernhof w Niemczech, na polskim festiwalu Z Wiejskiego Podwórza w Czeremszy, Muzycznej Owczarni w Jaworkach, rodzimym Zakopanem, Goleszowie oraz na krakowskiej Barce – „Megitza gra i śpiewa mając jedno, konkretne przesłanie: nieść radość, uśmiech i miłość do świata. Wyraźnie zintegrowana grupa funkcjonowała na scenie jak jeden organizm, rozpędzona maszyna, która wchodząc wspólnie w pulsujące rytmiczne partie, podnosiła temperaturę sali o kilka stopni”. – pisze o koncercie Katarzyna z portalu Etnosystem.pl.

Megitza współpracowała między innymi z Piotrem Smoleńskim i Maciejem Michalskim, którzy wyreżyserowali klip do utworu z nowego albumu "Megitza - „Beauty Rumelaj”. Po 11 latach przebywania w USA Małgorzata Babiarz wróciła do Europy, gdzie nawiązała współpracę z polskimi muzykami, którzy indywidualnie odnieśli już sukcesy na polu muzycznym: Jarosław Dzień (gitara), Jakub Mietła (bayan) oraz Damian Niewiński (bębny).

 

Megitza wydala nowy album - trzeci w 2012 roku - z kolędami oraz pastorałkami z całego świata: "Dobra Nowina." Gość specjalny, Renata Przemyk - fantastyczna wokalistka, czyni ten album jeszcze bardziej ekscytującym.

 

 

Kilka słów o formacji Megitza:

"Jest to taki rodzaj muzyki, że ludzie nie mogą powstrzymać się od tańca."
- Maria Seidell, New City Music

"Niezapomniane przeżycie muzyczne"
- Linda Smolik, World Music Examiner

 

"ognista energia i ekspresyjny wokal"
World Music Examiner, Chicago

 

"(...) jej góralsko-cygańska dusza wprowadza do utworów nutkę tęsknoty, strzelistość gór
 i spokój dolin."
- Bożena Jankowska, Dziennik Zwiazkowy (Chicago) 

 

Zobacz film:

 

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 2d7e1
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl