PIOTR DOMAGAŁA TRIO (PL) i czarno-biały JANOSIK (SK) z 1921 roku


PIOTR DOMAGAŁA TRIO
Piotr Domagała Trio przedstawia muzykę gitarową pełną pasji i energii. Wirtuozeria, błyskotliwe improwizacje i oryginalne kompozycje lidera tworzą świat muzyki inspirujący wyobraźnię słuchaczy.


Piotr Domagała Trio w dojrzały sposób eksperymentuje w obrębie jazzowych doświadczeń z najróżniejszymi stylami muzyki. W tyglu kulturowym współczesności folk słowiański przeżywa renesans w najróżniejszych formach, jednak jazzowa propozycja Piotr Domagała Trio to niespotykana uczta dla uszu słuchaczy. Nawet dla tych, którzy nie odnajdują przyjemności w słuchaniu muzyki ludowej. Chociaż pobrzmiewa ona dalekim echem, to jednak bogactwo dźwięków w sposób charakterystyczny dla nowoczesnego świata otacza naszą świadomość.

 

Autorskie utwory Piotra Domagały oparte są na melodyce inspirowanej między innymi folklorem słowiańskim, ale osadzone w niekonwencjonalnym podejściu do instrumentów, wykorzystującym potężne spektrum brzmieo oraz możliwości artykulacyjnych. Wybitni muzycy, jakimi są Piotr Domagała, Adam Kawończyk oraz Sławek Berny udowadniają, że najprostsza muzyka gromadzi w sobie pokłady intensywności i energii, która wydobyta zachwyca słuchacza.

Piotr Domagała – gitarzysta jazzowy, doktor sztuk muzycznych. W ramach swojej pracy artystycznej miał okazję współpracować z najwybitniejszymi muzykami polskiej sceny jazzowej. Wykładowca Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Regularnie notowany w rankingu JazzTop magazynu Jazz Forum.

 

Adam Kawończyk – jeden z czołowych trębaczy jazzowych. Zadebiutował w 1975 roku na festiwalu Jazz nad Odrą, a podczas swojej ponad dwudziestoletniej obecności na scenie współpracował z wieloma muzykami i zespołami jazzowymi. Występował na wielu europejskich festiwalach jazzowych.

Sławek Berny – perkusista, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej. Znany muzyk sesyjny. Uczestniczył w ponad 120 nagraniach i projektach muzycznych, m.in. z grupą „Kroke”, Grzegorzem Turnauem. Współpracował z takimi artystami, jak: Nigel Kennedy, Sting, Jerry Goodman, Jarosław Śmietana.

 

 

JANOSIK, 1921, reż. Jaroslav Siakel', czas trwania: 68 minut

Podczas HARNASIADY pokażemy niemy, czarno-biały film „Janosik” z 1921 roku, pierwszy słowacki film pełnometrażowy. Tym samym odbędziemy podróż w czasie do początków kina, kiedy filmom wyświetlanym na ekranie towarzyszyła grana na żywo muzyka.

Popularność tej postaci nie powinna dziwić: Janosik stał się słowackim bohaterem narodowym w II połowie XVIII wieku, w wieku XIX jego legenda trafiła także do folkloru beskidzkiego. Janosik stał się bohaterem pieśni, legend, ale także ludowych obrazów
 i malowideł. Nic dziwnego, że upomniało się o niego także kino. W tytułową rolę wcielił się Theodor Pistek. Akcja filmu rozpoczyna się w górskim szałasie, w którym baca opowiada przybyłym historię o legendarnym zbójniku Janosiku. Z czasem kolejni słuchacze zmieniają się w bohaterów legendy.

Niemy film „Janosik” z 1921 roku został wpisany w 1995 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Muzykę do pokazu wykona Piotr Domagała z zespołem.

 

 

Zobacz film:

 

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): e52f4
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl