HARNASIADA polsko-słowackie spotkanie filmowe w Nowym Sączu

HARNASIADA  

16 i 17 sierpnia w Nowym Sączu.    Wstęp wolny!

 

Serdecznie zapraszamy na przegląd filmów o legendarnych zbójnikach karpackich, który potrwa 2 dni i odbędzie się 16 sierpnia 2013 na sali multimedialnej w MCK SOKÓŁ oraz 17 sierpnia 2013 pod ruinami Baszty Kowalskiej zamku sądeckiego (alternatywa na wypadek niepogody: sala multimedialna, MCK SOKÓŁ). Filmowym ekspertem oraz kuratorem HARNASIADY jest dr filmoznawstwa Anna Taszycka z Krakowa, która przed każdym  seansem wprowadza widownię w prezentowaną tematykę danego  filmu.

 

PROGRAM:

 

16 sierpnia  2013, g. 22:00  MCK SOKÓŁ:
22:00 -  JANOSIK, Słowacja, 68’ 1921 z muzyką na żywo  (zespół Piotra Domagały -    perkusja, gitara, trąbki)
23:30 - PACHO, HYBSKY ZBOJNIK  Słowacja 1975, 91’17 sierpnia 2013,  22:15  (Baszta Kowalska):

22:15 - ONDRASZEK Polska 1959, 5’

22:25 - ZBÓJNIK JUREK Słowacja 1976, 76’

23:55 - JANOSIK Polska 1974, 128’

 

OPISY FILMÓW:


16 sierpnia

Janosik”, 1921, reż. Jaroslav Siakel', czas trwania: 68 minut

Podczas HARNASIADY pokażemy niemy, czarno-biały film „Janosik” z 1921 roku, pierwszy słowacki film pełnometrażowy. Popularność tej postaci nie powinna dziwić: Janosik stał się słowackim bohaterem narodowym w II połowie XVIII wieku, w wieku XIX jego legenda trafiła także do folkloru beskidzkiego. Janosik stał się bohaterem pieśni, legend, ale także ludowych obrazów i malowideł. Nic dziwnego, że upomniało się o niego także kino.
W tytułową rolę wcielił się Theodor Pistek. Akcja filmu rozpoczyna się w górskim szałasie, w którym baca opowiada przybyłym historię o legendarnym zbójniku Janosiku. Z czasem kolejni słuchacze zmieniają się w bohaterów legendy.

Niemy film „Janosik” z 1921 roku został wpisany w 1995 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Muzykę do pokazu wykona Piotr Domagała z zespołem w składzie:


Piotr Domagała – gitara
Adam Kawończyk
– trąbka
Sławek Berny
– perkusja

 

 Pacho, hybsky zbojnik”, 1976, reż. Martin Ťapák, czas trwania: 91 minut

Podczas gdy Polacy trzymali w latach 70. kciuki za dzielnego Janosika, Czesi i Słowacy kibicowali zbójnikowi Pacho, który rozprawiał się z bogaczami w komediowy sposób. Pacho, w którego rolę wcielił się słowacki aktor Jozef Kroner, zdecydowanie różni się od supermęskiego Marka Perepeczki; pokonuje swoich wrogów nie siłą, a raczej sprytem wspomaganym nadnaturalnymi umiejętnościami. Hersztowi towarzyszy gromada wiernych kompanów. Fani kina kojarzą Kronera z filmów „Sklep przy głównej ulicy”, „Tysiącletnia pszczoła” czy „Inne spojrzenie”, tym razem aktor pojawia się na ekranie w roli komediowej. „Pacho, hybsky zbojnik”, czyli o zbójnikach na wesoło.

 

 

17 sierpnia

Zbójnik Jurek”, 1976, reż. Viktor Kubal, czas trwania: 76 minut

„Ondraszek” i „Zbójnik Jurek” to nasze propozycje filmów animowanych podczas tegorocznej HARNASIADY. Pełnometrażowy animowany film Kubala odbiega estetycznie zarówno od klasycznej animacji Disneya, jak i bliższej współczesnemu widzowi animacji dla dzieci spod znaku Pixara. Kubal stawia na autorski styl, uproszczoną kreskę i malarskie tło, dzięki którym udaje mu się oddać niezwykłość i malowniczość górskiego krajobrazu; humor w tym filmie często oparty jest na odległych skojarzeniach, budowanych w warstwie wizualnej. Gratka dla miłośników autorskiej animacji.


Ondraszek”, 1959, reż. Wacław Kondek, czas trwania: 5 min.

Ondraszek, to drugi obok Janosika popularny w naszej kulturze zbójnik. Jego postać także pojawia się w folklorze ludowym: w pieśniach, legendach i podaniach; Ondaszek był także bohaterem literackim, jego imię nosi także pociąg ekspresowy kursujący na trasie Bielsko-Biała - Warszawa. 

Ondraszek zbójował na pograniczu Śląska Cieszyńskiego i Moraw. Podobno zginął zamordowany obuchem ciupagi przez członka własnej bandy, Juraszka. Podczas HARNASIADY zobaczymy animowany film lalkowy, impresję na temat ludowej pieśni o Ondraszku. Ondraszek czy Janosik? Zobaczcie sami.

 

Janosik”, 1974, reż. Jerzy Passendorfer, czas trwania: 128 minut.

Na naszej HARNASIADZIE nie mogło zabraknąć kultowego „Janosika” z lat 70. Tym razem obejrzymy nie tyle chętnie przypominany przez polską telewizję serial, a film pełnometrażowy, który powstał na fali jego popularności. Marek Perepeczko stworzył na ekranie postać polskiego superbohatera, wywodzącego się nie z komiksu, jak to się dzieje w przypadku amerykańskiej kultury popularnej, a z tradycji ludowej. W PRL-u Janosik łupił bogatych i obdarowywał biednych, likwidując społeczne podziały klasowe – bogacze biednieli, biedacy stawali się nieco bogatsi. Dzisiaj jego postać można odczytywać jako rodzime wcielenie komiksowego herosa, który przetrwał w ludowych podaniach i pieśniach, ale również w rysunkach, filmach, literaturze, w tym także... w komiksie. „Nasz” Janosik.

 

Zobacz fragmenty filmów:

 

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 6ec24
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl