Teatr Formy (PL)

Teatr Formy (dawny Współczesny Teatr Pantomimy) istnieje od 1996, założony i prowadzony przez Józefa Markockiego, który wyrósł z Wrocławskiego Teatru Pantomimy i szkoły Mistrza Henryka Tomaszewskiego. Wszyscy członkowie zespołu są zawodowymi aktorami, a formacja jaką tworzą wyrasta z tradycji polskiego mimu zbiorowego. Interesuje ich współczesność i człowiek teraźniejszy - z tym, co go spotyka, drażni, wzrusza czy przeraża. Aby opowiadać o doświadczeniach homo sapiens XXI wieku, ale i o odwiecznych zmaganiach ideałów z ludzką niedoskonałością, Józef Markocki sięga po inspiracje literackie, a także po wspólne wielu kulturom mity i legendy.

Operując międzynarodowym językiem gestu nie wymagającym tłumacza, z dużym powodzeniem gości na festiwalach w kraju i za granicą, między innymi w krajach takich jak: Japonia, Włochy, Francja, Hiszpania, Holandia, Belgia, Szwecja, Białoruś, Rosja, Ukraina, Iran, Gruzja, Czechy, Słowacja, Austria, Węgry.

Spektakl Kucharz na ostro - dotyczy niedawnej historii, która wydarzyła się na Dolnym Śląsku podczas wspólnych polsko-radzieckich manewrów poligonowych. Głównym motywem przedstawienia staje się jednak rywalizacja trzech polowych kucharzy: Polaka, Rosjanina i Niemca oraz tajemniczej czeskiej sanitariuszki - kto ugotuje lepszą grochówkę? Jednocześnie mówi ono o sprawach niegdyś bardzo poważnych. Spektakl obfituje w mnóstwo groteskowych sytuacji, komedii omyłek, wciągania widzów w interakcję (np. w obieranie ziemniaków), ale nie brakuje również momentów wzruszenia. Spektakl lekki, nawiązuje do dobrej tradycji komedii związanych z tematem wojskowym - to Pułkownik Kwiatkowski rodem z opowieści o dzielnym Szwejku czy filmu jak "Rozpętałem II wojnę światową". Na koniec aktorzy częstują widzów dobrą grochówką.

 

https://pl-pl.facebook.com/pages/Teatr-Formy/202772169849687

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): b6ac8
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl