Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” (PL)

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach rozpoczął działalność w 1955 roku, na początku jako stowarzyszenie. Jego założycielem był Stefan Karski, on też nadał teatrowi nazwę. Nieco przewrotnie, bo pod wesołym zdrobnieniem popularnego imienia zawarł nawiązanie do trudnej polskiej historii. Tak nazywał się jedyny wóz pancerny w Powstaniu Warszawskim, a także samoloty zwiadowcze w Armii Andersa. Repertuar „Kubusia” oparty jest głównie na adaptacjach największych, polskich i światowych, utworów literackich, a także dramaturgii współczesnej. Teatr wystawia spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2005 roku w siedzibie teatru otwarta została pierwsza w Polsce Galeria Lalki Teatralnej. Pomysłodawczynią Galerii była Irena Dragan, a projekt przygotował scenograf Alexander Andrzej Łabiniec. Zgromadzone w niej lalki powstały na przestrzeni ponad 57-letniej działalności teatru. Wiele z nich towarzyszyło aktorom podczas zagranicznych wyjazdów i prezentacji na festiwalach. Podróże te często owocowały prestiżowymi nagrodami.

Spektakl „Smakołyki Ciotki Klotki”. Główną bohaterkę przedstawienia, samotnie mieszkającą, ekscentryczną ciotkę Klotkę, odwiedzają tylko dwie sąsiadki i czasami listonosz. Mogłoby się więc wydawać, że wiedzie ona monotonne i trochę smutne życie. Nic podobnego! Już samo to, że jest roztrzepana i pełna temperamentu stwarza mnóstwo zabawnych sytuacji. Do tego w domu ciotki mają miejsce dziwne i tajemnicze zdarzenia. Ich sprawczynią jest mysz Klaudyna, która uwielbia ciotkę i wcale nie chce jej przestraszyć, tylko się z nią zaprzyjaźnić, co nie jest łatwe, bo ciotka panicznie boi się myszy. Przedstawienie w bardzo lekki i dowcipny sposób porusza problem lęku, który pojawia się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Lęk przybiera różną postać, bywa uciążliwy i często utrudnia codzienne życie. Spektakl pokazuje, że czasami strach ma wielkie oczy, a jednym ze sposobów pokonania go może być bliższe poznanie jego przyczyny. Bardzo zabawne przedstawienie, w którym jedna śmieszna scena goni drugą. Jest w nim dużo gagów, komizmu sytuacyjnego i słownego. Scenografia i muzyka nawiązują do lat 20-stych ubiegłego stulecia.

 

http://www.teatrkubus.pl/

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 7b88f
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl