Joanna Słowińska i Muzykanci (PL)

MUZYKANCI: jeden z najciekawszych zespołów polskiej sceny folkowej. Grupa doceniona przez krytyków i publiczność. Laureaci wielu prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix konkursu Polskiego Radia Nowa Tradycja, Grand Prix festiwalu Euro Folk. Ich debiutancki album MUZYKANCI został nagrodzony tytułem Folkowego Fonogramu Roku, a w 2012 roku - w plebiscycie internautów zorganizowanym przez Polskie Radio został wybrany najlepszą folkową płytą spośród wszystkich wydawnictw nominowanych i nagrodzonych w czternastoletniej historii konkursu na Folkowy Fonogram Roku. Muzykanci koncertowali na scenach Polski i Europy (m.in. Niemcy, Szkocja, Czechy, Dania, Szwecja, Hiszpania, Belgia, Luksemburg, Macedonia, Białoruś). Po kilkuletniej przerwie zespół wznowił działalność. Grupa inspiruje się muzyką łemkowską, węgierską, bałkańską, cygańską i żydowską, ma w repertuarze pieśni tradycyjne z niemal wszystkich zakątków Polski. Kolejne płyty zespołu to: "A na onej górze..." - zawierająca głównie polskie ballady ludowe, album kolędowy "Gore Gwiazda" oraz "Muzykanci i Hradistan" – nagrany w Czechach studyjno-koncertowy album z udziałem morawskiej grupy Jerzego Pavlicy. Muzykanci mają też za sobą liczne nagrania dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i innych europejskich nadawców. W 2012 i 2013 zespół koncertował na renomowanych festiwalach etno i world music: Nowa Tradycja (Warszawa), Rozstaje (Kraków), Brave Festival (Wrocław), Jarmark Jagelloński (Lublin), Ethnoport (Poznań).

 

·         Joanna Słowińska – śpiew, skrzypce

·         Jan Słowiński – altówka, basy, śpiew

·         Jacek Hałas – śpiew, lira korbowa, akordeon, drumla

·         Alicja Hałas – bęben obręczowy, gordon

 

Joanna Słowińska

Miłośnikom etno i world music – znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną. Współpracowała m.in. z Zygmuntem Koniecznym (Noc listopadowa, Konieczny w teatrze Staniewskiego), Jarosławem Besterem (Bal u Pana Boga) i z Elliotem Goldenthalem – w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie wykonując solowe partie wokalne z filmu Frida. Laureatka wielu prestiżowych festiwali, m.in. Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (1999, 2004, 2005), Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2004), Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (finalistka Superjedynek 2009 za studyjny, autorski album "Możesz być"), laureatka Akademii Fonograficznej ZPAV. Prowadzi autorską działalność edukacyjną Centrum Głosu (Kraków, ul. Św. Tomasza 31), współpracuje z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice (wykładowca X Akademii Teatralnej). Współtworzy zespół Muzykanci – jedną z najciekawszych grup polskiej sceny etno. Koncertuje też z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów. Z autorskimi recitalami występowała w w USA (NY Broadway Symphony Space, Chicago Cultural Center) i większości krajów  Europy. W 2013 uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis - Zasłużony Kulturze.

p r a s a :

"Osobowość na miarę Cesarii Evory, Omary i Lila’i Downs – tej, co śpiewała we „Fridzie”. [Wojciech Ossowski, Polskie Radio, Trójka]

"Pierwsza dama polskiego folku – jedna z najbardziej fascynujących i wyrazistych wokalistek na polskiej scenie muzycznej." [Tomasz Janas, „Gazeta Wyborcza”] 

 

 

http://www.slowinska.art.pl/

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 4e072
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl