BRODKA (PL)

Monika Brodka pochodzi z małej miejscowości Twardorzeczka koło Żywca i jak sama wspomina, wszyscy w jej rodzinie zajmowali się muzyką: mój dziadek grał na trąbce, mama na skrzypcach, brat na kontrabasie, a ojciec na wszystkim, na czym się dało....

Ona sama skończyła podstawową szkołę muzyczną w klasie skrzypiec i z powodzeniem brała udział w konkursach muzyki klasycznej. Jednocześnie wraz z zespołem folklorystycznym prowadzonym przez ojca odwiedziła pół Europy.

Zanim wystąpiła w trzeciej edycji telewizyjnego "Idola" zdobyła pierwsze miejsce w przeglądzie piosenki dziecięcej im. Paprotnego w Rybniku, wyróżnienie w konkursie poezji śpiewanej w Oświęcimiu i wyróżnienie w przeglądzie piosenki aktorskiej w Bielsku-Białej. Uczestniczyła także w warsztatach wokalistyki jazzowej w Krakowie, prowadzonych przez słynnego amerykańskiego nauczyciela Geralda Trottmana, który współpracował z Mariah Carey i Whitney Houston. W eliminacjach do programu "Idol" zaśpiewała "New York" Franka Sinatry. Zdobyła uznanie jurorów oraz widzów i wygrała "Idola".

Na jesień 2004 roku Monika przygotowała debiutancki album. Został on wydany w niestandardowy sposób. 27 września ukazał się "Mini Album vol. 1", który zawierał 6 utworów. Premiera całego longplaya, zatytułowanego "Album" miała miejsce 25 października 2004, razem z premierą drugiego krążka - "Mini Albumu vol. 2". Na płycie Moniki znalazły się nowe wersje soulowych przebojów, m.in. "Dream" Ala Greena, czy "Inner City Blues" Marvina Gaye'a i utwory napisane specjalnie na tę płytę. Monika jest współautorką paru kompozycji, kilka napisał zaś dla niej Bogdan Kondracki, wraz z którym młoda wokalistka odpowiada za produkcję albumu. Na pierwszym singlu promującym wydawnictwo znalazł się utwór "Ten".

W listopadzie 2006 roku ukazał się drugi album Moniki, zatytułowany "Moje piosenki". Krążek, podobnie jak debiutancka płyta, pokazuje fascynacje wokalistki czarnym brzmieniem r'n'b i soul. W nagraniu "Moich piosenek" artystkę wspomagali między innymi producent Bogdan Kondracki, Ania Dąbrowska, ale także raper Eldo. Wydawnictwo promował przebój "Znam cię na pamięć".

Cztery lata później, 20 września 2010 roku, ukazał się trzeci album studyjny wokalistki, „Granda”. Produkcją tego krążka zajął się ojciec Moniki, Jan Brodka, który skomponował także utwór „Hejnał”, znajdujący się na longplay’u. W pisaniu tekstów artystkę wsparł Jacek Szymkiewicz z zespołu Pogodno, a także Radek Łukasiewicz ze składu Pustki. Płyta przyniosła piosenkarce nagrodę Fryderyk w kategoriach Album Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku (za utwór „Granda”) oraz Wokalistka Roku.

 

13 maja tego roku, Brodka zaprezentowała światu swoją nową, czwartą już płytę, zatytułowaną Clashes. Na Festiwalu Brodka wraz z zespołem zagra utwory pochodzące z jej ostatnich dwóch płyt. Pojawią się więc brzemienia rockowe, punkowe i oczywiście folkowe.

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): eedb4
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl