KAPELA WAŁASI (PL)

Wałasi to kapela wykonująca tradycyjną muzykę Beskidów oraz własne kompozycje inspirowane naturą i górskimi krajobrazami.

Zespół powstał ponad 30 lat temu w Istebnej. Początkowo, wzorując się na starszych muzykantach wykonywał muzykę Beskidu Śląskiego, z czasem zaczął ją aranżować oraz tworzyć własne kompozycje, które powstają pod wpływem różnych przemyśleń, miejsc, górskich pejzaży. Rodzące się dźwięki są niecodziennym splotem muzyki i natury.

Założycielem kapeli jest Zbigniew Wałach - instrumentalista i kompozytor, od wielu lat dbający o ciągłość i rozwój muzyki tradycyjnej swojego regionu. Od 2010 roku w skład zespołu wchodzą muzycy z Beskidu Śląskiego, Żywieckiego oraz Podhala. Zespół nawiązuje ściśle do tradycji muzycznych, w jakich muzycy zostali wychowani, a także wnosi wiele nowych detali nie naruszając elementów tradycyjnych.

Przez 30 lat swojej działalności zawieźli swoją muzykę na kilka kontynentów. Kapela Wałasi jest laureatem Festiwalu Kapel Ludowych i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Festiwalu Nowa Tradycja organizowanego przez Polskie Radio, Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, Festiwalu Muzyki Ludów Ziem Górskich w Zakopanem, Festiwalu Eurofolk w Płocku. Zespół koncertował w całej niemalże Europie, w Indiach, Nepalu, na Cejlonie i w Maroko.

 

Kapela Wałasi współpracowała z wieloma znanymi artystami, m.in. z Stanisławem Deją, Piotrem Baronem, Piotrem Wyleżołem. Od lat współpracują z legendą polskiego rocka – Józefem Skrzekiem, a o ich wszechstronności świadczy m.in. nagroda Złotej Maski za muzykę do spektaklu „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” w reżyserii Wiesława Komasy.

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): ec1b6
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl