VOSA THEATRE (CZ) – High Dreaming

V.O.S.A. Theatre został założony w 2010 roku przez grupę akrobatów i performerów, którzy pod kierunkiem Jakuba Vedrala  przygotowywali na EXPO 2010 w Szanghaju przedstawienie High Dreaming - paradę z cechami nowego cyrku, przy dźwiękach granej na żywo muzyki.

Zespół składa się z zawodowych aktorów i muzyków z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu niezależnego, alternatywnego teatru ulicznego. W szczególności zespół zajmuje się przygotowaniem oprawy prestiżowych wydarzeń międzynarodowych, podczas których prezentuje spektakle specjalnie dostosowane do miejsca i zastanych okoliczności. W ostatnich latach Teatr V.O.S.A stworzył takie widowiska, jak np. przedstawienie reprezentujące Pragę podczas obchodów rocznicy powstania Sankt Petersburga, uliczny spektakl przygotowany na Targi Czeskie w Londynie oraz wid­owisko dla Centrum Czeskiego w Berlinie. Zespół wziął udział w ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w Hokeju w Koszycach na Słowacji (2011) oraz wystąpił podczas zawodów Formuły 1 w Bahrajnie (2014).

Liderami Teatru V.O.S.A są: Jakub Vedral (pomysłodawca i twórca zespołu), Jiří Juráš (artysta performer) oraz Adam Štumar (scenograf).

 

HIGH DREAMING - przedstawienie - parada o specyficznej - często przyrównywanej do tej spod znaku Bohumila Hrabala - poetyce. Tytuł spektaklu może być tłumaczony na różne sposoby (czy to: Wielkie marzenia czy też Okruchy wielkich snów), ale zawsze oddaje skalę wyjątkowości przedsięwzięcia – to naprawdę wielkie, spektakularne widowisko przenoszące widza w krainę fantazji i pięknych iluzji.

 

Oryginalny korowód przemierza miasto w rytm muzyki granej na żywo, a tworzą go zapierające dech w piersiach wehikuły – specjalnie zaprojektowane pojazdy na ogromnych (największych w Europie!) kołach, których ruch oparty jest na zasadzie działania rowerów i welocypedów. Te bardzo zaawansowane technologicznie i wielofunkcyjne machiny służą jako scena, teatr lalek i konstrukcja do akrobacji, bywa też że transportują muzyków wraz z całym systemem nagłaśniającym…

 

Dziwaczne postaci pojawiające się na „latających maszynach” są w ciągłym ruchu  „niczym atomy tworzące razem cząsteczki mikro-opowieści o ludzkich żądzach”, wchodząc w zaskakujące interakcje w rozmaitych fantastycznych sceneriach. Finezyjne akrobacje, elementy żonglerki, pantomimy i surrealistyczne obrazy  wywołują uśmiechy na twarzach, nawet u przypadkowych przechodniów, w zupełnie nieteatralnych miejscach.

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): ed63c
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl