PAŃSTWOWY ZESPÓŁ LUDOWY PIEŚNI I TAŃCA MAZOWSZE (PL) - Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale

 

Zespół MAZOWSZE należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar MAZOWSZA szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich.

Oficjalnie MAZOWSZE powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Jednak idea zespołu powstała na długo przed tym.

Dziś MAZOWSZE zachwyca młodością, wigorem, profesjonalizmem i kolorem. W repertuarze Zespołu znajdują się opracowania folkloru z 42. regionów Polski. Podczas jednego koncertu podziwiać można około 20. z nich. Kostiumy różnią się nie tylko pochodzeniem, ale też bogactwem zdobień i materiałami, z których są wykonane. Nawet ważący 14 kg kostium łowicki potrafi zawirować w tańcu niczym lekki tiul.

Niepowtarzalność artystyczna zespołu to synteza jego własnych przymiotów oraz wartości nagromadzonych przez wieki w kulturze narodowej, u których podstaw leży prosta sztuka ludowa w uszlachetnionej, wysublimowanej formie, nie pozbawiona przy tym prawdy, szczerości i prostoty pierwowzorów. Do tych samych źródeł sięgali najwięksi polscy artyści, jak Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski podkreślając istotę narodowej tożsamości.

Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał MAZOWSZE perłą w koronie Rzeczypospolitej. To stwierdzenie  najpełniej oddaje rangę i wartość Zespołu, który od ponad 70 lat porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury.

 

Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale

Opera z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego, wystawiona przez zespół MAZOWSZE z okazji jubileuszu 65-lecia istnienia. Ta pierwsza polska opera z okresu oświecenia wyreżyserowana została na nowo przez Andrzeja Strzeleckiego, a w inscenizacji MAZOWSZA jawi się jako pełna humoru i wzruszeń opowieść o miłości, przyjaźni, konfliktach, ale przede wszystkim o pojednaniu i zgodzie.

Barwne stroje regionalne, piękna muzyka, świetna gra aktorska (artyści posługują się gwarą krakowską i góralską) oraz duża dawka humoru sprawiają, iż każdemu spektaklowi towarzyszą owacje na stojąco. Tu przeszłość łączy się z teraźniejszością.

MAZOWSZE w innej, lecz nawiązującej do profilu artystycznego formie trzeba koniecznie zobaczyć!

 

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 28b15
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl