TAŃCZĄCE KARPATY – przegląd filmowy

W dwudniowym programie wydarzenia przewidziano emisję dwóch filmów, w których dużą rolę odgrywają taniec i muzyka wyrosłe i oparte na tradycyjnej kulturze karpackiej. Pierwszego dnia przeglądu w Kinie SOKÓŁ wyświetlona zostanie, nagrodzona w tym roku na Festiwalu w Cannes, Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego. Wstępem do seansu będzie spotkanie z odtwórczynią głównej roli w filmie, a przez swoje pochodzenie mocną związaną z Karpatami – Joanną Kulig. Drugiego dnia, przegląd kontynuowany będzie w charakterze kina plenerowego, zlokalizowanego pod Basztą Kowalską. Podczas seansu plenerowego wyświetlony zostanie film „Bandyta” Macieja Dejczera. Wprowadzenie do obu projekcji przygotuje filmoznawca – Karol Szafraniec.

 

ZIMNA WOJNA, Francja/Polska/Wielka Brytania 2018, dramat, 84 min., reż. Paweł Pawlikowski

Zimna wojna opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w Zimnej wojnie rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

 

BANDYTA, Francja/Niemcy/Polska/Wielka Brytania 1997, dramat obyczajowy/psychologiczny, 90 min., reż. Maciej Dejczer

Akcja Bandyty toczy się na początku lat dziewięćdziesiątych. Brute - recydywista, bandyta, pół-Anglik, pół-Polak - zostaje zesłany w ramach resocjalizacji do dziecięcego szpitala w Rumunii. Miejsce to okazuje się przedsionkiem piekła. Brute staje twarzą w twarz z przerażającą prawdą: jedynym ratunkiem dla dzieci jest ich sprzedaż na Zachód. Uzyskane w ten sposób pieniądze pozwalają przetrwać pozostałym pacjentom szpitala. Tymczasem w bohaterze "zakochuje się" dwunastoletnia, chora Cyganka. Dziewczynka nie ma żadnych szans na przeżycie, jedyne, co można dla niej zrobić, to udawać miłość. Brute podejmuje tę grę wbrew sobie, jednak gdy Elena umiera, nie jest już tym samym człowiekiem…

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): a3172
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl