Krystyna Andrzejewska-Marek
Ukończyła studia artystyczne w PSSP w Gdańsku w Pracowni Rzeźby prof. Franciszka Duszeńki w 1978 roku, specjalizując się w dyscyplinie ceramiki artystycznej. W 1978-86 pełniła funkcję asystentki prof. Henryka Luli w Pracowni Ceramiki Artystycznej w Nieborowie. Od 1993 roku do chwili obecnej pracuje jako adiunkt w Pracowni Ceramiki Artystycznej prowadzonej przez prof. Teresę Kaman, w Akademii Sztuk Pięknych, w Gdańsku.
Brała udział w 43 wystawach zbiorowych, sympozjach, plenerach i warsztatach krajowych i międzynarodowych, a ponadto miała 12 indywidualnych wystaw ceramiki. Tworzy rzeźby ceramiczne o charakterze biomorficznym posługując się techniką RAKU, stosowaną w Japonii m. innymi przy wytwarzaniu unikatowych i niezwykle cenionych czarek do ceremonii herbaty. Unikalną technikę wypalania gliny powlekanej tlenkami metali studiowała pod Górą Fuji w Japonii. Krystyna Andrzejewska - Marek mieszka w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej.
W ramach Festiwalu artystka poprowadziła pokaz i warsztat ceramiczny.
Zobacz film:
GLINA & OGIEŃ : RZEŹBA CERAMICZNA
Glina: mieszanka minerałów ilastych : kaolinitu, haloizytu, montmorylonitu, illitu, endemitu i innych. Zawiera domieszkę piasku, węglanów : wapnia i magnezu, siarczanu glinu, miki oraz substancji organicznych. Plastyczna po rozrobieniu wodą. Ma szerokie zastosowanie w ceramice budowlanej (cegły, dachówki, ściany) i służy jako zaprawa, wykorzystywana jest też w ceramice. Glina jest - obok łupków, skał piaskowcowych i iłów - ważnym składnikiem FLISZU KARPACKIEGO. Flisz jest geologicznym „tortem", na którym w Karpatach żyjemy....