home > News >

KARPACKI KONWÓJ ARTYSTYCZNY

Cyberstopka

W GÓRĘ DUNAJCA, DO ŹRÓDEŁ POPRADU!

LISTOPADOWY ECO-ART-BUS – KARPACKI KONWÓJ ARTYSTYCZNY FESTIWALU KARPATY OFFER!
24-27.11.2010 

Po wyprawach na wschodnią Słowację i do Rumunii, przyszła pora na artystyczną podróż pograniczem polsko-słowackim: W górę Dunajca, do źródeł Popradu! W grupie festiwalowej wraz z realizatorami projektu – ekipą Instytutu Europa Karpat oraz ekipą dokumentującą nasze działania - znaleźli się tym razem malarze w stylu street art: Mors i Styles, fotografik Bogdan Kiwak oraz muzycy: Michal Smetanka (SK), Siergiej Marczuk(UA), Janek Kubek i Marek Styczyński (PL).

Tym razem podróż będzie miała trzy etapy i zawiedzie nas do obszarów kulturowo i przyrodniczo niezwykłych, także w skali całej Europy. Rozpoczniemy od przejazdu przez Beskid Sądecki i Pieniny do miejscowości Czerwony Klasztor. Na tym niewielkim dystansie otrzemy się o wsie Rusińskie, polskie i słowackie, pozostałości wędrówek wołoskich i najstarszego osadnictwa ludzkiego. W klasztorze pod Trzema Koronami postaramy się przywołać wspomnienie brata Cypriana, latającego mnicha i zielarza, który zbudował maszynę latającą na wzór włoskiego mistrza Leonarda Da Vinci. Postaramy się utrwalić te chwilę malarsko, fotograficznie i dźwiękowo.

Odwiedzimy następnie nowe miasto Poprad i jego starszą siostrę Spiską Sobotę, a potem wieś Ganovce, gdzie znaleziono najstarsze szczątki neandertalczyków w tej części Europy, opisywane w literaturze naukowej jako szczątki Człowieka z Ganovców. Wszędzie tam będziemy próbowali odnaleźć inspirację dla powstających obrazów i dźwięków.

Odwiedzimy Liptowski Mikulasz – miasto na prastarym szlaku z Polski „na Liptów” czyli inaczej „na południe”  i pobliskie źródlisko Popradu. Po przejeździe przez grań Tatr zjedziemy do Zakopanego. W  Teatrze Witkacego przypomnimy sobie i innym jak powstawała mitologia Górali Podhalańskich, których stworzyła na równi Natura i Sztuka. Zobaczymy początki Dunajca, od którego rozpoczniemy naszą podróż przez zaczarowany obszar pomiędzy Popradem a Dunajcem, pomiędzy starym a nowym, południowym i północnym, wschodnim i zachodnim. Trudno byłoby odszukać w Polsce teren gdzie przyroda i kultura tak silnie są ze sobą splecione i oddziaływają tak silnie na siebie nawzajem. To jest istota Karpat, to jest to, co możemy zaoferować światu.

(MS)

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): c5b57
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl