home > News >

EVENT NOWOSĄDECKI. 28 GRUDNIA 2010


PROMOCJA PROJEKTU: MIĘDZYNARODOWY MULTIMEDIALNY FESTIWAL SZTUKI - MAŁOPOLSKA KARPATY OFFER ODBĘDZIE SIĘ W MAŁOPOLSKIM CENTRUM KULTURY SOKÓŁ W NOWYM SĄCZU 28 GRUDNIA 2010 R,  GODZ. 19.00

 Muzyczne akcenty karpackie w wykonaniu kapeli „Bratia Zamiskovci" z Kolackova (SK)

 Informacja o projekcie

 Reportaż z II edycji festiwalu

 Prezentacja wydawnictw festiwalowych


DIVADLO LIŠEŇ Z BRNA (CZ) - SPEKTAKL „SÁVITRÍ"

 

 

DIVADLO LIŠEŇ z Brna (CZ)
Niezwykły teatr cieni, ognia i światła z czeskiego Brna.
Teatr Divadlo Lišeň został założony w 1998 r. w dzielnicy Brna - Lišní. Eksperymentuje z różnymi formami teatralnymi, używa lalek, masek i rozmaitych obiektów, opracowuje własne stylizacje ruchowe i dźwiękowe. Inscenizacje są wynikiem długiego procesu twórczego i humanistycznych poszukiwań znacząco wykraczającego poza obszar zainteresowań tradycyjnego teatru. Lišeň gra dla dzieci i dorosłych w całej Republice Czeskiej i na wielu imprezach teatralnych w całej Europie.

Spektakl SÁVITRÍ oparty jest na motywach staroindyjskiego eposu Mahabharata. Opowiada o sile miłości księżniczki Savitri, która wyrwała swego męża z objęć śmierci. Spektakl jest przedstawiany w konwencji teatru cieni. Intrygują w nim zarówno migotliwe, barwne, ruchome obrazy pojawiające się na wielkim płótnie, jak i postać bajarza i grajka w jednej osobie, który wprowadza nas w świat niezwykłej orientalnej legendy. Narracji towarzyszy muzyka wykonywana na niespotykanych, fantazyjnych instrumentach wykonanych przez artystów. Artystycznie i muzycznie przedstawienie jest stylizowane na orientalną opowieść, nie pozbawioną jednakże elementów zdrowego, czeskiego humoru.
Spektakl z sukcesami był wystawiany na rozmaitych festiwalach teatralnych w Czechach, Belgii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Słowacji, na Ukrainie, w Niemczech i Hiszpanii. Został wręcz obsypany nagrodami. Jedną z nich była nagroda dla najlepszego przedstawienia na prestiżowym międzynarodowym festiwalu King Fairy-Tale w Wielkim Nowogrodzie w Rosji.

Spektakl jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Będzie grany w języku czeskim, ale dzięki podobieństwom języka w połączeniu z wymownym obrazem sens opowieści jest dla każdego z łatwością zrozumiały. W magiczny przednoworoczny czas dajcie się porwać czeskim artystom w świat fantazji, w którym miłość zwycięża nie tylko różnice społeczne, ale potrafi nawet skruszyć okowy bezlitosnej śmierci.

Reżyseria : Pavla Dombrovská / lalki - Eva Krásenská, Martin Ondruš / scenografia - Jana Francová / muzyka i światło - Ludek Vémola www.divadlolisen.cz

BRATIA ZAMIŠKOVCI Z KOLACKOVA (SK)
Kapelę tworzą rodzeni bracia noszący nazwisko Zamiška: Pavol - skrzypce, Peter - akordeon i Milan - grający na ozembuchu czyli diabelskich skrzypcach, a także kolejne pokolenie: syn Petera Paul - skrzypce i ich przyjaciel Jaro - kontrabas.
Zespół w obecnym składzie powstał w roku 1997. Wcześniej Pavol występował z bratem, Ferko, na rozmaitych festiwalach folkowych w Słowacji, jak również za granicą. A że rodzina Zamišków, jak wiele innych rodzin w Kolackovie, to urodzeni muzycy, wkrótce wciągnęli do zespołu braci Milana i Petera, jego syna Paula Juniora (Palko) i przyjaciół. Pierwsze koncerty zagraniczne zespół dawał w Polsce. Potem przyszły występy w Czechach, na Ukrainie, w Holandii, Niemczech i Austrii. Bardzo dobre recenzje kapela zebrała podczas dwukrotnych występów na Shetland Folk Festival, a także na Orkney Folk Festival w Szkocji, po którym zespół odbył w listopadzie 2007 r. tournee po tym kraju. Kapela jest od lat zaprzyjaźniona z Instytutem Europa Karpat. Kilkakrotnie brała udział w realizowanych przez nas projektach: Biesiadzie Karpackiej i Dniach Republiki Słowackiej. Oprócz rdzennych słowackich pieśni i melodii w ich repertuarze jest muzyka narodów i grup etnicznych z terenu całych Karpat.

 


ULOTKA 1.07 MB ULOTKA
 

PLAKAT 2.34 MB PLAKAT
 


 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): fdd88
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl