home > News >
 

Karpaty OFFer 2015 - daj się ponieść wyobraźni!

Festiwal Karpaty OFFer przez swoich sześć dotychczasowych edycji konsekwentnie starał się zderzać kulturę tradycyjną z wyrosłymi na jej korzeniach współczesnymi przejawami twórczości amatorskiej i profesjonalnej. Czerpiąc z materialnego i duchowego dziedzictwa Mieszkańców Karpat dawał im możliwość nieco innego poznania swojej kultury oraz zainspirowania się jej różnorodnością. A wszystko za sprawą wyjątkowych, śmiałych i kreatywnych artystów, którzy z roku na rok prezentowali się na Festiwalu. Tym razem też tak będzie! Karpaty mają nadal wiele do zaoferowania. Rozwijają się tutaj ciągle rozmaite sztuki i zjawiska artystyczne. I pomimo, że Karpaty są trochę z dala od utartych szlaków turystycznych, a tutejsi ludzie mocno przywiązani do rodzimej tradycji, są bez wątpienia miejscem magicznym, pełnym nieodkrytej wyobraźni.

 

Zapraszamy więc na kolejne, sierpniowe trzy dni z karpacką muzyką, teatrem, tańcem oraz performance’m, w których pojawią się zarówno elementy tradycji, jak i współczesności.

 

Pierwszego dnia Festiwalu na sądeckim Rynku czeka nas oryginalna mieszanka żydowskich, słowiańskich, bałkańskich oraz perskich(!) brzmień w wykonaniu KAYAH & Transoriental Orchestra (PL). Kayah, jako jednej z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej, chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Z pewnością możemy więc liczyć na wysmakowane muzyczne doznania.

 

Drugi dzień to równie wysoki poziom artystyczny, ale tym razem sądecki Rynek przejdzie we władanie twórców z dziedziny teatru, tańca i performance’u. Wystąpią: Walny Teatr z Polski ze swoimi „pływającymi” marionetkami; Firebirds – mistrzowie pirotechniki, tańca ognia, akrobatyki, żonglerki oraz aktorstwa z Węgier; Teatr Formy z Wrocławia – z bardzo zabawnym spektaklem w wojskowych klimatach z grochówką na finał, a także czeski Amanitas Fire Theatre z monumentalnym widowiskiem o niewinnie brzmiącym tytule „Alenka”.

 

W niedzielę (trzeciego dnia Festiwalu) przeniesiemy się do Miasteczka Galicyjskiego, by w rodzinnej atmosferze, pośród przygotowanych atrakcji obejrzeć występ: wirtuozerskiej Ľudovej hudby Stana Balaža ze Słowacji, Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc, ponownie węgierskiej grupy Firebirds oraz, jak ktoś kiedyś napisał, pierwszej damy polskiego folku – Joanny Słowińskiej z zespołem Muzykanci. Wydarzeniom tym towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła, prezentacja Małopolskich kuchni regionalnych oraz atrakcje zarówno dla małych, jak i dużych uczestników Festiwalu w formie artystycznych warsztatów.

 

Nieodłącznym elementem festiwalu Karpaty OFFer będzie oczywiście przegląd filmowy w kinie SOKÓŁ i pod Basztą Kowalską, który w tym roku nosi nazwę Karpackie KrajOBRAZY. Tytuły, które będą prezentowane są niezwykle malownicze, podkreślające piękno karpackiego krajobrazu i jego różne aspekty. Pejzaż jest tu równoprawnym bohaterem, który ma za zadanie przykuć uwagę widza i zachwycić dzikością natury lub odzwierciedlić stan przeżyć wewnętrznych człowieka, którego historię śledzimy na dużym ekranie. 

 

Niech więc VII Festiwal Karpaty OFFer przemówi do Waszej wyobraźni!

 

 

Zapraszamy!

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 79e98
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl