home > News >
 

Małopolska Karpaty OFFer 2016 - poza czasem, poza kontrolą, ponad granicami!

Nie ma chyba w sztuce piękniejszego i bardziej pełnego połączenia, jakim jest związek tradycji ze współczesnością. W związku tym zawiera się nie tylko szacunek do dziedzictwa, na którym owa sztuka bazuje, ale też odwaga czerpania z niego i tworzenia nowych, niebanalnych zjawisk artystycznych. Myśl ta jest też rodzajem wyzwania, przed którym stoją sami artyści. Szczególnie Ci, którzy zainspirowali się i dostrzegli ogrom barwnego i niepowtarzalnego bogactwa kultury Karpat.  

 

Festiwal Karpaty OFFer hołduje tym działaniom i od siedmiu już edycji stara się umożliwiać, jego artystom oraz uczestnikom, udział w zderzeniu kultury tradycyjnej z wyrosłymi na jej korzeniach współczesnymi przejawami twórczości amatorskiej i profesjonalnej. Artyści poprzednich edycji udowodnili, że zderzenie to często odbywa się bez względu na upływający czas, poza utartymi schematami, a najczęściej ponad istniejącymi granicami.

 

Potwierdzeniem tego będzie również tegoroczny sierpniowy weekend z karpacką muzyką, teatrem, tańcem oraz performancem. Zaproszone na VIII Festiwal Karpaty OFFer grono artystów, z pewnością zaprezentuje wysoki poziom artystyczny swoich występów. Przede wszystkim jednak jest ono gwarancją niesamowitych i pozostających na długo w pamięci przeżyć.

 

Karpaty OFFer 2016 rozpoczniemy więc od wyjątkowo mocnego akcentu. Podczas piątkowego KONCERTU MUZYKA KARPAT usłyszymy BRODKĘ (PL), czyli jedną z najbardziej utalentowanych i utytułowanych wokalistek polskiej sceny muzycznej. BRODKA wraz z zespołem zagra utwory pochodzące z jej ostatnich dwóch płyt. Pojawią się więc brzemienia rockowe, punkowe i oczywiście folkowe.

 

Koncert BRODKI to nie jedyny punkt piątkowego programu Festiwalu. O 21.30 w Kinie SOKÓŁ wystartuje pierwsza odsłona tradycyjnego, karpackiego przeglądu filmowego. Tym razem pod hasłem: Jadą wozy kolorowe… - filmowe emanacje kultury romskiej. Wyświetlony zostanie niemy film pt. CYGANKA AZA,  z towarzyszeniem muzyki na żywo zespołu KWARTET JORGI (PL).

 

Drugiego dnia festiwalu będzie już bardzo różnorodnie. Sobotnie spotkanie z TEATREM/TAŃCEM/PERFORMANCEM rozpoczniemy od spektaklu dla najmłodszych na Sądeckich Plantach w wykonaniu dziecięcego TEATRU BOCHENEK (PL). Potem przeniesiemy się na Jagiellońską, by posłuchać folkowych brzmień rodzimego zespołu, o wdzięcznej nazwie ZORIUSZKA (PL). Następny festiwalowy przystanek to Sądeckie Hospicjum, gdzie odsłonięty zostanie niesamowity mural autorstwa MGRA MORSA, BANANA oraz KIFU (PL). Na wieczorne wydarzenia, jak zwykle zapraszamy do Rynku. Wystąpią: TEATRO TATRO (SK)  z swoim Magicznym Automatem Teatralnym, ŁUKASZ ŚWIRK (PL) CZŁOWIEK FLAGA w dwóch akrobatycznych odsłonach, MISTRZOWIE STEPOWANIA (PL) z tanecznym projektem Usłyszeć taniec oraz aktorzy Teatru AKT (PL) w niezwykle widowiskowym spektaklu - Poza czasem.

 

Sobotnie wydarzenia zwieńczy druga część przeglądu filmowego. Jak co roku, pod Basztą Kowalską czekać na nas będzie kino plenerowe. W ramach spotkania z kulturą romską wyświetlone zostaną: GADJO DILO Tony’ego Gatlifa oraz CZARNY KOT, BIAŁY KOT Emira Kusturicy.

 

W niedzielę (trzeciego dnia Festiwalu) przeniesiemy się do Miasteczka Galicyjskiego, by w rodzinnej atmosferze KARPACKIEJ FAMILIADY posłuchać koncertów: klezmerskiego zespołu LEGEND OF KAZIMIERZ (PL) oraz żywiołowej KAPELI WAŁASI (PL), a także obejrzeć dwa barwne spektakle czeskiego DIVADLO KVELB (CZ). Wydarzeniom tym towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła, prezentacja Małopolskich kuchni regionalnych oraz atrakcje zarówno dla małych, jak i dużych uczestników Festiwalu w formie artystycznych warsztatów.

 

Wśród offerty Festiwalu pojawi się też nowa propozycja, którą będzie KARPACKA POTAŃCÓWKA. Po raz pierwszy będziemy mieli okazję, by podczas Festiwalu wziąć udział we wspólnej zabawie tanecznej. Oprawę muzyczną zapewnią: fantastyczny zespół z Kielecczyzny o nazwie TĘGIE CHŁOPY (PL) oraz nasze pobliskie PIĄTKOWIOKI (PL).

 

I choć KARPACKA POTAŃCÓWKA zakończy tegoroczny Festiwal, warto pamiętać, że święto karpackiej kultury trwa ciągle – poza czasem, poza kontrolą i ponad granicami! Wystarczy się dobrze rozejrzeć…

 

 

Zapraszamy!

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 06d0e
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl