home > News >
 

X Małopolska Karpaty OFFer – okrągłe święto karpackiej kultury

 

Nie ma chyba w sztuce piękniejszego i bardziej pełnego połączenia, jakim jest związek tradycji ze współczesnością. W związku tym zawiera się nie tylko szacunek do dziedzictwa, na którym owa sztuka bazuje, ale też odwaga czerpania z niego i tworzenia nowych, niebanalnych zjawisk artystycznych. Myśl ta jest też rodzajem wyzwania, przed którym stoją sami artyści. Szczególnie Ci, którzy zainspirowali się i dostrzegli ogrom barwnego i niepowtarzalnego bogactwa kultury Karpat. 

Festiwal Karpaty OFFer hołduje tym działaniom i od dziewięciu już edycji stara się umożliwiać, jego artystom oraz uczestnikom, udział w zderzeniu kultury tradycyjnej z wyrosłymi na jej korzeniach współczesnymi przejawami twórczości amatorskiej i profesjonalnej.

Bogata offerta tegorocznego, jubileuszowego wydarzenia to jak zwykle mieszanka przeróżnych rodzajów tej twórczości. Każdy jej element jest na swój sposób wyjątkowy i niesie ze sobą dużą dawkę odmiennych emocji. Festiwal daje możliwość połączenia ich w taki sposób, że mogą ze sobą idealnie współgrać, tworzyć harmonię, pomimo często dalekich od siebie form ekspresji.

Karpaty OFFer 2018 rozpoczniemy od jednego z najmocniejszych akcentów programu. Podczas tradycyjnego, piątkowego koncertu MUZYKA KARPAT usłyszymy oryginalny kolektyw dwóch góralskich zespołów. Trebunie-Tutki z Zakopanego i Quintet Urmuli z Tibilisi, wykorzystując pasterskie instrumentarium i tradycyjną polifonię, zaśpiewają o zbójeckim życiu, miłości i śmierci, wskrzeszając podhalańsko-kakuazkie duchy przodków, legendarnych herosów gór.

Tuż po koncercie, w Kinie SOKÓŁ, wystartuje pierwsza odsłona kolejnego, karpackiego przeglądu filmowego. Tym razem pod hasłem TAŃCZĄCE KARPATY. Temat przeglądu będzie bezpośrednim nawiązaniem do najbardziej widowiskowego punktu programu, zaplanowanego na sobotni wieczór. Jako pierwsza wyświetlona zostanie (nagrodzona w tym roku na Festiwalu w Cannes) Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego.

Wydarzenia drugiego dnia Festiwalu otworzy A3 Teatr, który w samo południe na Sądeckich Plantach zaprezentuje familijny spektakl Bałwanki. Trochę zimy w środku lata? Czemu nie! Równolegle na Sądeckim Rynku rozpocznie się zabawa z Małopolskim Piknikiem Wolności, w ramach którego na wszystkie dzieci czekać będą atrakcyjne animacje i konkursy. Ulicą Jagiellońską w tym roku zawładnie Just Edi Show wraz ze swoimi niewiarygodnymi pokazami iluzji.

Sobotni wieczór należeć będzie do teatrów. Najpierw Kijowski Teatr Uliczny zaprosi nas do barwnego Korowodu Tańca, a potem Teatr Nikoli w spektaklu Maruczella zabierze w podróż pełną nostalgii i humoru. Kulminacyjnym i końcowym wydarzeniem na Rynku będzie spektakl Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca MAZOWSZE. Wyjątkowe pod każdym względem widowisko obfitować będzie w barwne stroje regionalne, piękną muzykę, świetną grę aktorską oraz dużą dawkę humoru. Przeszłość połączy się z teraźniejszością, a idea Festiwalu wybrzmi tu najmocniej.

Podczas festiwalowej soboty nie może zabraknąć tradycyjnego kina plenerowego. W drugiej odsłonie przeglądu filmowego pod Basztą Kowalską obejrzymy Bandytę Macieja Dejczera z niesamowitą muzyką Michała Lorenca.

W niedzielę (trzeciego dnia Festiwalu) przeniesiemy się do Miasteczka Galicyjskiego, by w rodzinnej atmosferze KARPACKIEJ FAMILIADY wysłuchać muzyki dwu znakomitych kapel oraz obejrzeć dwa barwne spektakle teatralne. Na scenie Miasteczka wystąpi Kapela Katarzyna Broda – Firla & Michał Esz Szerląg oraz Kapela Timingeriu, która zagra utwory ze swojego pierwszego, studyjnego albumu. W ramach kolejnych spotkań z teatrem zaprezentują się znane już z soboty Teatr Nikoli w spektaklu Różowy Punk oraz A3 Teatr ze spektaklem Punch & Judy. Wydarzeniom tym towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła, prezentacja Małopolskich kuchni regionalnych oraz atrakcje zarówno dla małych, jak i dużych uczestników Festiwalu w formie artystycznych i cyrkowych warsztatów.

Wydarzeniem kończącym jubileuszową, dziesiątą edycję Festiwalu będzie KARPACKA POTAŃCÓWKA. Po raz kolejny podczas Festiwalu będziemy mogli wziąć udział we wspólnej zabawie tanecznej. Oprawę muzyczną zapewni znakomita Orkiestra Taneczna Bonanza, a ugości nas kultowa wręcz Kawiarnia Spóźniony Słowik.

Zapraszamy!

 

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 18260
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl