DRAKULIADA

Co może być innego ? Zapraszamy na przegląd filmów o najsłynniejszym karpackim władcy nocy!
Filmy pokażemy nocną porą w różnych miejscach z przewagą reanimacji koncepcji „letniego kina" dostępnego dla wszystkich (pod ruinami Baszty Kowalskiej zamku sądeckiego).


Naszym filmowym ekspertem jest dr Anna Taszycka z Krakowa, która jest autorką poniższych tekstów. Przed każdym seansem będzie można posłuchać jej frapujących opowieści o kinowych wampirach.


Film wampiryczny, to jeden z nurtów w kinie grozy, który wykształcił własną symbolikę i charakterystycznych bohaterów. Literackich poprzedników Drakuli należy szukać w wieku XIX i w tradycji romantycznej. W postaci wampira/Nosferatu/Drakuli zawsze poszukiwano metafory na miarę współczesności: stąd popularność tej postaci także w dzisiejszych czasach.

Podczas przeglądu filmowego „Drakuliada", który odbędzie się w ramach Festiwalu Małopolska - Karpaty OFFer w Nowym Sączu, proponujemy spotkanie z ekranowymi wcieleniami wampira.

"Nosferatu - symfonia grozy", („Nosferatu, eine Symphonie des Grauens"), reż. F.W. Murnau, 1922.
Wydarzenie towarzyszące: muzyka na żywo w wykonaniu tapera - organisty Ireneusza Wyrwy
Czas i miejsce projekcji: 21.08, godz. 22:15, Kino SOKÓŁ (duża sala)


Film Friedricha Wilhelma Murnaua to jeden z pierwszych horrorów w historii kina. W obrazie zrealizowanym w poetyce niemieckiego ekspresjonizmu filmowego za pomocą gry światła i cienia reżyser umiejętnie wykreował nastrój grozy i atmosferę tajemniczości.
Podstawą filmu stała się nieco zmodyfikowana, ze względu na prawa autorskie, powieść Brama Stokera pt. „Drakula" (1897). W rolę tytułowego bohatera wcielił się Max Schreck, a jego aktorska kreacja stała się prawdziwą legendą. Schreck zagrał hrabiego Orloka ukrywającego jednocześnie drugą tożsamość: wampira Nosferatu, mieszkającego na zamku w Karpatach.
Film Murnaua stworzył atmosferę powtarzaną później przez lata w kolejnych horrorach o Drakuli. Pojawiające się w filmie stare zamczysko, szczury i trumny, to od 1922 roku stałe atrybuty wampirycznego stylu życia. Chociaż film raczej nie wzbudza już we współczesnych widzach przerażenia, nadal zachwyca wizualnie wysmakowanym obrazem i starannie budowanym nastrojem. To także niezwykła lekcja historii kina i zarazem spotkanie z jednym z najważniejszych filmów w historii sztuki filmowej. W filmie Murnaua doszukiwano się również zapowiedzi czasów nazizmu i ostrzeżeń przed władzą tyrana.


"Nieustraszeni pogromcy wampirów" („The Fearless Vampire Killers"), reż. R. Polański, 1967.
Czas i miejsce projekcji: 22.08, godz. 22:15, Baszta Kowalska - ruiny zamku w Nowym Sączu
/film wyświetlimy dzięki osobistej zgodzie Romana Polańskiego na ten pokaz!/

Rok przed powstaniem satanistycznego „Dziecka Rosemary" Roman Polański nakręcił film o wampirach w konwencji komediowej. Czosnek, wampiry, osikowe kołki i trumny - wszystkie te elementy w filmie Polańskiego pojawiają się jako własna karykatura. Ba! Nawet logo MGM, ryczący lew, ma tym razem wystające zęby.
Krajobraz w filmie przypomina raczej baśń niż horror i nie przez przypadek nazwisko jednego z bohaterów wymawia się tak samo jak nazwisko malarza żydowskich miasteczek Chagalla.
Akcja filmu jest schematyczna: do wioski zagubionej gdzieś w górach w Europie Wschodniej przybywa profesor Abronsius ze swoim pomocnikiem Alfredem. Miejscowi nie chcą z nimi rozmawiać o wampirach, jednak profesor od razu rozpoznaje, że to właśnie ich najbardziej obawiają się mieszkańcy. Wkrótce obaj trafiają do tajemniczego zamczyska, w którym trwają przygotowania do balu wampirów.
Abronsius przypomina nieco znanego z powieści Stokera Van Helsinga, oczywiście tym razem w wydaniu komediowym. Dodatkową atrakcją filmu jest udział w nim samego Polańskiego w roli Alfreda. W rolę pięknej Sarah wcieliła się ówczesna żona reżysera, Sharon Tate.


"Cień wampira" („Shadow of the Vampire"), reż. E. E. Merhige, 2000.
Czas i miejsce projekcji: 22.08, godz. 00:10, Baszta Kowalska - ruiny zamku w Nowym Sączu

"Cień wampira" to autotematyczna opowieść o kulisach powstania filmu „Nosferatu - symfonia grozy". Nie należy go jednak traktować jako próby zmierzenia się z legendą, jaka narosła wokół filmu Murnaua, a raczej jako pewnego rodzaju fantazję na ten temat.
Rok 1921. Niemiecki reżyser postanawia nakręcić najbardziej przerażający film w historii kina. W tym celu zatrudnia nieznanego, zagadkowego aktora Maxa Schrecka. Mężczyzna nigdy nie wychodzi ze swojej roli, zachowuje się tak, jakby ciągle grał. Jego ekscentryczność wzbudza w ekipie filmowej coraz większą nieufność, zwłaszcza, że jeden z członków ekipy zapada na tajemniczą chorobę...
W roli Murnaua na ekranie pojawił się John Malkovich, natomiast tajemniczego Schrecka zagrał Willem Dafoe. W mniejszej roli pojawił się również charyzmatyczny niemiecki aktor Udo Kier, który ma na swoim koncie rolę Drakuli w filmie niezależnego amerykańskiego reżysera Paula Morrisseya.


"Nosferatu- wampir" („Nosferatu: Phantom der Nacht"), reż. W. Herzog, 1979.
Czas i miejsce projekcji: 23.08, godz. 21:00 SOKÓŁ (mała sala)


Film Wernera Herzoga to intelektualny traktat o wampirach. Chociaż nawiązuje bezpośrednio do filmu Murnaua z 1922, to w rzeczywistości jego wydźwięk jest zupełnie inny. Dominującym uczuciem w filmie nie jest bowiem strach, ale raczej zabarwiony melancholią smutek. Nosferatu w wydaniu Herzoga jest przede wszystkim bardzo samotny. Wampirze dziedzictwo, od którego nie ma ucieczki, skazuje go na alienację, poczucie wyobcowania oraz bezradność. Zła nie da się pokonać: zwyciężone natychmiast powraca w innej postaci.
Senna atmosfera filmu, górskie krajobrazy i zamglone pejzaże w bezpośredni sposób nawiązują do malarstwa romantycznego malarza Caspara Davida Friedricha, w którego symbolicznych obrazach dopatrywano się poszukiwania Boga oraz symboliki związanej ze śmiercią. W filmie pojawiają się również nawiązania do twórczości szwajcarskiego malarza: Johanna Heinricha Füsslego, m.in. do jego obrazu „Nocna mara".
„Nosferatu - wampir" to również aktorski koncert. W tytułowej roli wystąpił charyzmatyczny Klaus Kinski. W rolę Lucy wcieliła się Isabelle Adjani, a w roli jej ukochanego Jonathana pojawił się Bruno Ganz. Na ekranie towarzyszy im również pisarz Roland Topor, obsadzony w roli tracącego zmysły Renfielda.


"Wywiad z wampirem" („Interview with the Vampire"), reż. N. Jordan, 1994.
Czas i miejsce projekcji: 23.08, godz. 23:00 SOKÓŁ (mała sala)


Podstawą filmu Neila Jordana stała się powieść Anne Rice wydana w 1976 roku, pierwsza część cyklu „Kroniki wampirów".
W filmie Jordana, dzięki Rice, która była również autorką scenariusza adaptacji, nie mamy do czynienia po prostu z trawestacją wątków z powieści Stokera. Film opowiada historię Louisa (w tej roli Brad Pitt): cały obraz jest retrospekcją, opowiadającą o jego życiu jako wampira. Louisa de Pointe du Lac poznajemy współcześnie, w San Francisco, kiedy udziela wywiadu młodemu dziennikarzowi (Christian Slater). Opowieść zaczyna się od poznania przez nieszczęśliwego młodzieńca Louisa pierwszego w życiu wampira: Lestata (w tej roli Tom Cruise). Od chwili, w której Lestat zatapia zęby w szyi Louisa, ich losy łączą się ze sobą już na zawsze. Po pewnym czasie dołącza do nich dziewczynka o imieniu Claudia (rewelacyjna w tej roli Kirsten Dunst).
„Wywiad z wampirem" nie jest typowym horrorem, to raczej opowieść o wampiryzmie jako pewnej metaforze, o dążeniu człowieka do nieosiągalnej nieśmiertelności. Zarówno powieść Rice, jak i film na niej oparty, podejmują grę z gatunkiem, jakim jest powieść wampiryczna i film o wampirach.

 

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 0a718
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl