Mapa Street Art

W świecie pełnym układów, szablon jest tanią i efektywną drogą dla artysty bądź aktywisty aby wyrazić i wystawić swoje prace publicznie.

Shepard Fairley

 

Aby robić graffiti nie musisz być bogaty ani wykształcony, oglądasz go za darmo i nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy aby go zrozumieć. Jest to moim zdaniem najbardziej wiarygodny sposób bycia artystą.

Banksy

 

Przestrzeń publiczna nie może być przestrzenią, którą definiuje wyłącznie dyskurs komercji i władzy.

Anna Nacher (z tekstu do papierowego wydania mapy „Street Art w Nowym Sączu", 2008r.)

 

 

Mapa Street Art

Korzystając ze zbiorów fotograficznych Bogdana Kiwaka, Anny Nacher i Marka Styczyńskiego w 2008 roku, w ramach Prologu do Festiwalu Karpaty Offer opracowaliśmy pierwszą w Polsce(!) „street art'ową" mapę miasta. Prawie cały nakład rozszedł się błyskawicznie i zainteresowanie projektem okazało się nadspodziewanie duże i budzące wiele kontrowersji. Różnorodność technik i tematyki ale głównie poziom artystyczny przejawów sztuki ulicy w Nowym Sączu wydaje się nam interesujący i godny szerszego zauważenia. Także „galicyjski" kontekst i żywotność tej sztuki zasługuje na uważny odbiór. Dlatego też pomyśleliśmy o stałym prezentowaniu sztuki ulicy i jej nowych przejawów w ramach Festiwalu Karpaty Offer.

 

W tym miejscu znajdziecie zasoby z naszego archiwum i elektroniczną wersję mapy, ale co ważniejsze: mapę uzupełnianą na bieżąco przez samych artystów, nadsyłających fotograficzne reprodukcje najnowszych dokonań. Street art jest sztuką ulotną ale mapa pozwoli na oglądanie najnowszych i zniszczonych lub zasłoniętych ujawnień. Niepisany ale przestrzegany kodeks sztuki ulicy, wyraźnie oddziela bazgroły i niszczenie elewacji, od zręcznie umieszczanych w - nie zawsze przecież pięknej - tkance miasta ; wlepek, szablonów, murali i graffiti. To my, mieszkańcy miasta, powinniśmy mieć prawo do swobodnej ekspresji i kształtowania swojego otoczenia według różnorodnych gustów i estetycznych potrzeb. Być może dyskusja jaką sprowokowała niezależna sztuka na ulicach Nowego Sącza pozwoli zobaczyć niekontrolowany mechanizm zawłaszczanie przestrzeni publicznej. Street art, na chwilę i z humorem, odzyskuje tę przestrzeń dla mieszkańców miasta. Z pewnością pomoże w tym, planowana na 2010 rok, festiwalowa akcja, której organizację oddamy samym twórcom street artu...

 

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!

Marek Styczyński

 
Komentarze  |  Dodaj swój komentarz
Przepisz znaki w odwrotnej kolejności (od końca): 60902
   


Brak komentarzy...

 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl