Artyści - 2016

BRODKA (PL)
BRODKA (PL)
Monika Brodka pochodzi z małej miejscowości Twardorzeczka koło Żywca i jak sama wspomina, wszyscy w jej rodzinie zajmowali się muzyką: mój dziadek grał na trąbce, mama na skrzypcach, brat na kontrabasie, a ojciec na wszystkim, na czym się dało.... Ona sama skończyła podstawową szkołę muzyczną w klasie skrzypiec i z powodzeniem brała udział w konkursach muzyki klasycznej. Jednocześnie wraz z zespołem folklorystycznym prowadzonym przez ojca odwiedziła pół Europy.
 
 
TEATRO TATRO (SK)
TEATRO TATRO (SK)
Teatro Tatro ze Słowacji - jest teatrem magicznym. Nazwa tego teatru jest równie niecodzienna, jak jego scena i brzmi: Wolne Stowarzyszenie Aktorów, Reżyserów, Artystów, Ich Małżonek, Kochanek, Dzieci, Psów i Kotów, czyli Wędrowny Teatr-Cyrk Teatro Tatro. Grupa powstała w 1990 roku w położonej u podnóża słowackich Tatr Nitrze. Jej twórcy – Ondrej Spisak i Frantisek Liptak – są uznanymi twórcami nie tylko w Słowacji, ale Europie.
 
 
ŁUKASZ ŚWIRK - człowiek flaga (PL)
ŁUKASZ ŚWIRK - człowiek flaga (PL)
Łukasz Świrk pochodzi z Wadowic, jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Od 15 lat trenuje wspinaczkę sportową na czas. Młodzieńcza pasja przerodziła się w zawód. Jako członek kadry narodowej w latach 2004-2014 reprezentował Polskę w zawodach międzynarodowych. Jego największe osiągnięcia w tej dziedzinie to zdobycie Pucharu Świata w 2011r, dwukrotne Mistrzostwo Polski oraz czterokrotne zdobycie Pucharu Polski.
 
 
USŁYSZEĆ TANIEC - mistrzowie stepowania (PL)
USŁYSZEĆ TANIEC - mistrzowie stepowania (PL)
„Usłyszeć taniec” to niezwykły spektakl różnych form stepowania: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. Barwne widowisko, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka – tańca. Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA.
 
 
TEATR AKT (PL)
TEATR AKT (PL)
Teatr Akt wyrósł z tradycji „polskiej szkoły pantomimy”, ale szybko zaczął wypracowywać własny język teatralny. Doświadczenia występów ulicznych przyczyniły się do poszukiwań nowych środków wyrazu przez aktorów. Trudno o jednoznaczne zakwalifikowanie Aktu do którejkolwiek kategorii teatralnej. Bazą wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku i tańca. Absurdalny humor jest niemal znakiem rozpoznawczym spektakli Aktu. Również wpisane w poetykę teatru ulicznego działania interaktywne i happeningowe stały się nieodłączną częścią występów i spektakli.
 
 
TEATR Bochenek (PL)
TEATR Bochenek (PL)
Działający w Miejskim Domu Kultury w Bochni Teatr Bochenek zaprezentuje na Festiwalu spektakl dla dzieci pt. „Łyżeczka”. Akcja spektaklu rozgrywać się będzie w starym kredensie, a bohaterami będą sztućce. Będzie to opowieść o przyjaźni i o tym , że żaden z nas nie jest ani lepszy ani ważniejszy od drugiego, a wszyscy jesteśmy sobie nawzajem potrzebni... Także o sile słowa „przepraszam”.
 
 
ZORIUSZKA (PL)
ZORIUSZKA (PL)
Zoriuszka, jak sama wspomina, powstała w drodze między piwnicą drugiego ogólniaka, a ulicą Jagiellońską, na której odbywały się jej pierwsze występy. Nie trudno się więc to domyślić, że to nasz rodzimy akcent na tegorocznym festiwalu. Zespół gra folk w wydaniu polskim, łemkowskim i bałkańskim. Bardzo subtelnie łączy ze sobą te wyjątkowe muzyczne klimaty, a swoimi występami nawiązuje do sztuki ulicznej, czyli tego, co na Festiwalu Karpaty OFFer najlepsze.
 
 
MGR MORS/BANAN/KIFU (PL)
MGR MORS/BANAN/KIFU (PL)
Po sześciu latach na Festiwal wraca graffiti, a z nim MGR MORS. Tym razem, przy współpracy z przyjaciółmi BANANEM i KIFU, najbardziej znany sądecki grafficiarz pokusi się o mural 3D, w dodatku z wyjątkowo poruszającym przesłaniem.
 
 
KWARTET JORGI/Waldemar Rychły (PL)
KWARTET JORGI/Waldemar Rychły (PL)
KWARTET JORGI to żyjąca legenda polskiej sceny folkowej. Jeden z najbardziej utytułowanych zespołów ostatnich dwudziestu lat. Ich muzyka sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Muzyka Kwartetu to coś więcej niż tylko zwykłe dźwięki poukładane w pewnym porządku - to odzwierciedlenie duszy artystów. Ich muzyka pełna jest energii i radości, a czasem zadumy i nostalgii. Ta muzyka żyje i jest niezmiernie świeża pomimo swych przeszłościowych inspiracji.
 
 
Jadą wozy kolorowe... - filmowe emanacje kultury romskiej
Jadą wozy kolorowe... - filmowe emanacje kultury romskiej
W dwudniowym programie wydarzenia przewidziano emisję trzech filmów podejmujących tematykę kultury romskiej, będącej ważnym elementem całego kręgu kulturowego Karpat. Pierwszego dnia przeglądu, w sali multimedialnej Kina SOKÓŁ wyświetlony zostanie niemy film pt. „Cyganka Aza” z towarzyszeniem muzyki na żywo zespołu Kwartet Jorgi. W drugim dniu, w ramach kina plenerowego, zlokalizowanego pod Basztą Kowalską w Nowym Sączu odbędą się seanse filmów: „Gadjo dilo” oraz „Czarny kot, biały kot”. Wprowadzenie do wszystkich projekcji wygłosi filmoznawca – Karol Szafraniec.
 
 
DIVADLO KVELB (CZ)
DIVADLO KVELB (CZ)
Kvelb to – jak mówi zespół sam o sobie – „zgrana paczka artystów oraz półciężarówka z przyczepą”. Wędrują poprzez Czechy i inne kraje jako teatr lalkowy, alternatywny i uliczny. Grają zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Są profesjonalnym teatrem niezależnym - pełnym humoru, pogody ducha, oryginalnej ekspresji wizualnej oraz muzyki, tańca i żonglerki. Nie ograniczają się do jednego gatunku, i choć uważają się za teatr lalkowy, wykorzystują wszelkie dostępne formy języka teatralnego.
 
 
LEGEND OF KAZIMIERZ (PL)
LEGEND OF KAZIMIERZ (PL)
Legend of Kazimierz to zespół założony przez Mateusza Frankiewicza w 2013 roku w Krakowie. Na tworzoną muzykę składa się kilka czynników: fascynacje twórczością żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska - w szczególności Bułgaria i Serbia, muzyka turecka, muzyka cygańska jak i własne kompozycje. Muzycy tworzący zespół mieli przyjemność występować z takimi gwiazdami jak Hans Zimmer, Michał Urbaniak, Nigel Kennedy czy zdobywca Oskara Jam A. P. Kaczmarek.
 
 
KAPELA WAŁASI (PL)
KAPELA WAŁASI (PL)
Wałasi to kapela wykonująca tradycyjną muzykę Beskidów oraz własne kompozycje inspirowane naturą i górskimi krajobrazami. Zespół powstał ponad 30 lat temu w Istebnej. Początkowo, wzorując się na starszych muzykantach wykonywał muzykę Beskidu Śląskiego, z czasem zaczął ją aranżować oraz tworzyć własne kompozycje, które powstają pod wpływem różnych przemyśleń, miejsc, górskich pejzaży. Rodzące się dźwięki są niecodziennym splotem muzyki i natury.
 
 
TĘGIE CHŁOPY (PL)
TĘGIE CHŁOPY (PL)
Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych.
 
 
PIĄTKOWIOKI (PL)
PIĄTKOWIOKI (PL)
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Piątkowioki, nazwę swą zapożyczył od miejscowości Piątkowa położonej nieopodal Nowego Sącza, w której został założony w 1994 r. Działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu. Członkowie Zespołu to prawie 100 osobowa grupa uzdolnionych, zaangażowanych i rozmiłowanych w rodzimej kulturze, dzieci i młodzieży w wieku od 4 lat, których głównych celem jest kultywowanie i popularyzacja przepięknego Lachowskiego folkloru.
 
 
 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl