Artyści - 2018

TREBUNIE TUTKI & Quintet Urmuli (PL/GEO)
TREBUNIE TUTKI & Quintet Urmuli (PL/GEO)
Podhalańscy Górale spod Giewontu i Gruzini spod Kazbeku to od wieków „ślebodni”, czyli wolni i niezależni pasterze i wojownicy; niepodlegli, dumni i honorowi. Ich muzyka i mocny wielogłosowy męski śpiew podkreślają te cechy.
 
 
PAŃSTWOWY ZESPÓŁ LUDOWY PIEŚNI I TAŃCA MAZOWSZE (PL) - Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale
PAŃSTWOWY ZESPÓŁ LUDOWY PIEŚNI I TAŃCA MAZOWSZE (PL) - Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale
Zespół MAZOWSZE należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar MAZOWSZA szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich. Oficjalnie MAZOWSZE powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Jednak idea zespołu powstała na długo przed tym.
 
 
KAPELA TIMINGERIU (PL)
KAPELA TIMINGERIU (PL)
To rodzinny zespół powstały z potrzeby doświadczania muzyki jako sytuacji w konkretnym miejscu, czasie i kontekście. Muzykowanie jest dla zespołu pretekstem do spotkania, sytuacją żywą i otwartą. Grają i śpiewają żywiołową, prowokującą do tańca interpretację muzyki cygańskiej, bałkańskiej i żydowskiej, tworząc nieskrępowaną atmosferę spotkania i zabawy.
 
 
ORKIESTRA TANECZNA BONANZA (PL)
ORKIESTRA TANECZNA BONANZA (PL)
Formacja gra repertuar weselny szeroko pojętej Małopolski Północnej (Radomszczyzna) z lat 60, 70 i 80, okresu bogatego w melodie u muzykantów weselnych. To od nich członkowie Orkiestry przejęli w dużej mierze swoje umiejętności. W repertuarze zespołu są tradycyjne oberki i polki, nowsze fokstroty, tanga, slowfoxy i walce, aż do radiowych przebojów z wodewili, które znał każdy przedwojenny bywalec miejskich dancingów. Wszystko to zawarte w młodej, mocnej formie, z typową dla starych orkiestr szaloną energią.
 
 
KATARZYNA BRODA – FIRLA (PL)
KATARZYNA BRODA – FIRLA (PL)
Katarzyna Broda uczyła się śpiewu od najmłodszych lat od swojego ojca – Józefa Brody, który przekazał jej też wrażliwość na otaczający świat i ludzi, nauczył, jak dostrzegać muzykę tam, gdzie na pozór jej nie ma. W górskich potokach, szumiących drzewach, burzy i deszczu. Razem odwiedzali mieszkańców wsi, od których Katarzyna uczyła się źródłowego śpiewu i tańca. Z zespołem Józefa Brody Artystka koncertowała w Polsce i za granicą. Trasy koncertowe wiodły przez m. in. Francję (z teatrem Stu), Bułgarię, Niemcy, Litwę, Ukrainę, Rosję, Kanadę, Austrię, Węgry, Słowację, Chorwację, Szkocję.
 
 
A3 TEATR – KOLEKCJONERZY WZRUSZEŃ (PL)
A3 TEATR – KOLEKCJONERZY WZRUSZEŃ (PL)
A3Teatr nie posługuje się tekstem, choć ten czasami pojawia się. Nie jest teatrem tańca, a jednak ruch łączy z muzyką. Nie jest pantomimą, a gloryfikuje gest. Nie trzyma się linearnych historii, a aktorów wiąże siatką wzajemności; wodzi na pokuszenie humoru i zasępienia, przerysowania zwyczajności, groteski i absurdu. Przetwarza codzienność tworząc z niej kod rytuałów, niezależnych aktów, które układają się na scenie w kolejne odsłony, sekwencje. Widzom pokazuje kalejdoskop obrazów – dynamicznych i statycznych, ostrych i rozmazanych wrażliwością. Nie nazywa rzeczy do końca, pozostawia tę sferę odbiorcy.
 
 
JUST EDI SHOW (PL)
JUST EDI SHOW (PL)
Iluzja fascynowała Ediego od dziecka, w liceum pasjonował się żonglerką oraz pokazami fireshow. Od 18-go roku życia był niezależny, sam uzbierał pieniądze na studia biotechnologiczne w Edynburgu. Studiując poznał wielu artystów ulicznych, to oni zainspirowali go do wolnego życia. Utrzymywał się z iluzji, którą poznawał obserwując pokazy na żywo. Swoje umiejętności iluzjonistyczne kształcił podczas wsypów w Londynie, Paryżu, Mediolanie a nawet w Indiach. Znakami rozpoznawczymi Just Ediego są bezpośredni kontakt z widzami, pokazy ekwilibrystyczne oraz spora dawka humoru.
 
 
KIJOWSKI TEATR ULICZNY (UA)
KIJOWSKI TEATR ULICZNY (UA)
Kijowski Teatr Uliczny HIGHLIGHTS został założony w 1993 roku w Kijowie. Do roku 2003 pracował jako Kijowski Teatr Eksperymentalny na Akademii Mogilańskiej w Kijowie, realizując spektakle z klasycznego i współczesnego repertuaru światowego. W bardzo krótkim czasie stał się niekwestionowanym liderem ukraińskiego teatru studyjnego - przedstawienia Czekając na Godota, Amphitrion, Łysa Śpiewaczka zdobyły liczne nagrody na europejskich festiwalach.
 
 
TEATR NIKOLI  (PL/UA/RUS)
TEATR NIKOLI (PL/UA/RUS)
Teatr Nikoli funkcjonuje w Polsce od 1991 r. Łącząc w sobie elementy pantomimy, akrobatyki, komedii oraz tańca współczesnego tworzy indywidualną formę przekazu scenicznego bliską filmom Niemego Kina oraz Federica Felliniego. Bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach teatralnych w kraju i poza jego granicami. Jego spektakle grane były między innymi na scenach teatrów w Niemczech, Portugalii, Rosji, Macedonii, Serbii, Rumunii, Białorusi, Czechach, na Litwie, Ukrainie.
 
 
TAŃCZĄCE KARPATY – przegląd filmowy
TAŃCZĄCE KARPATY – przegląd filmowy
W dwudniowym programie wydarzenia przewidziano emisję dwóch filmów, w których dużą rolę odgrywają taniec i muzyka wyrosłe i oparte na tradycyjnej kulturze karpackiej. Pierwszego dnia przeglądu w Kinie SOKÓŁ wyświetlona zostanie, nagrodzona w tym roku na Festiwalu w Cannes, Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego. Wstępem do seansu będzie spotkanie z odtwórczynią głównej roli w filmie, a przez swoje pochodzenie mocną związaną z Karpatami – Joanną Kulig. Drugiego dnia, przegląd kontynuowany będzie w charakterze kina plenerowego, zlokalizowanego pod Basztą Kowalską. Podczas seansu plenerowego wyświetlony zostanie film „Bandyta” Macieja Dejczera. Wprowadzenie do obu projekcji przygotuje filmoznawca – Karol Szafraniec.
 
 
 Newsletter

Jeśli chcesz być informowany o aktualnościach dotyczących festiwalu zaprenumeruj newsletter...


PATRONI MEDIALNI

 

PARTNERZY

 © 2009 Instytut Europa Karpat

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalengo w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.
Projekt i wykonanie: inti.pl