KARPACKA FAMILIADA

18 sierpnia 2024
godz. 15:00 - 19:00
Miasteczko Galicyjskie, ul. Lwowska 226
Bilety: Wstęp wolny

W niedzielę (trzeciego dnia Festiwalu) przeniesiemy się do Miasteczka Galicyjskiego, by w rodzinnej atmosferze KARPACKIEJ FAMILIADY wysłuchać energetycznych brzmień BUM BUM ORKeSTAR oraz bardziej lirycznych dźwięków zespołu WERNYHORA. W ramach kolejnych spotkań z teatrem zaprezentuje się znana już z soboty PIJANA SYPIALNIA w spektaklu Sztuczki, a także TEATR FUZJA w niezwykle zabawnym przedstawieniu Co w szafie piszczy? Niedzielnym wydarzeniom towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła, prezentacja małopolskiej kuchni regionalnej oraz atrakcje zarówno dla małych, jak i dużych uczestników Festiwalu w formie artystycznych i cyrkowych warsztatów.

BUM BUM ORKeSTAR

Zespół założony w 2014 roku wykonuje utwory, które są połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej. Nazwa formacji ściśle wiąże się z muzyką jaką i w jaki sposób wykonują. Bombowa bo fantastycznie zagrana, bombowa – bo niesie ze sobą taką ilość emocji, energii i mocy, że brak na to opisowej skali. Bum Bum Orkestar to zespół w którym grają sami soliści, tworząc przy tym harmonię doskonałą.

TEATR FUZJA

Teatr Fuzja jest poznańskim teatrem alternatywnym, który rozpoczął działalność w 2006 r. Liderami i założycielami teatru są reżyserzy i aktorzy - Anna i Tomasz Rozmianiec. Fuzja ruchu, dźwięku, obrazu, rytmu i słowa, to język teatru, w którym zespół realizuje się najpełniej. W ciągu swojej działalności zespół zbudował rozpoznawalny styl i formę oraz wypracował liczącą się markę teatralną w obrębie dwóch nurtów: spektakli dla dorosłych oraz spektakli dla dzieci.

Co w szafie piszczy? (spektakl dla dzieci)

„Co w szafie piszczy” – to kolejna część przygód Zyzi i Dyzia. Tym razem niesforne rodzeństwo przeżywa szalone przygody, nie wychodząc z domu. Każda szafa, zwłaszcza ta rodziców lub dziadków, skrywa w sobie wiele tajemnic. Pod nieobecność dorosłych dzieciaki znajdują skarby, oswajają potwory, odgrywają różne postaci - mola Zdzisława, Ciotkę Wandę czy Płaszczarza Rękawiastego. Przekonacie się, że w szafach pomieszczą się wszelkie dziecięce pomysły.

WERNYHORA

Wernyhora to sanocki zespół działający od roku 2019. Grupa ta w swoich muzycznych poszukiwaniach kieruje się głównie w stronę muzyki ludowej i dawnej. W tym pierwszym przypadku muzycy twórczo sięgają głównie do muzycznych tradycji polsko-ukraińskiego pogranicza, a zwłaszcza do muzyki mieszkańców Karpat (od Łemkowszczyzny po Huculszczyznę).

Zespół za swoją interpretację muzyki Bojków otrzymał I nagrodę Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (2021), a także Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności Festiwalu „Mikołajki Folkowe” (2020). Wernyhorę tworzy troje doświadczonych muzyków: Maciej Harna – etnomuzykolog, multiinstrumentalista, pedagog i stypendysta MKiDN, twórca i wieloletni lider Orkiestry Jednej Góry Matragony, grający również z KSU i SDM. W zespole Wernyhora odpowiada za aranżacje muzyczne i gra na lirze korbowej. Daria Kosiek – wokalistka o niepowtarzalnym głosie, stypendystka MKiDN. Jej charakterystyczny śpiew został doceniony Nagrodą im. Czesława Niemena („Nowa Tradycja” 2021), a także głównymi nagrodami na festiwalach Kropa i Sabałowe Bajania (2019). Śpiewa także w kobiecym zespole Widymo. Anna Oklejewicz – multiinstrumentalistka rozkochana w instrumentach smyczkowych, grająca w projektach pagan metalowych i dark folkowych. Twórczyni projektu „Kraina Ziemi”. W Wernyhorze gra na fideli, violi da gamba i skrzypcach.

TEATR PIJANA SYPIALNIA

Teatr Pijana Sypialnia to największy niezależny teatr w kraju, założony wiosną 2012 roku w Warszawie przez aktorów, tancerzy, muzyków i wokalistów. Zespół tworzą artyści pracujący w sekcji aktorskiej, Filharmonii Pijanej Sypialni i Zespole Wokalnym. Pijana Sypialnia współpracuje także z zespołem tanecznym „Woda na młyn”. Autorskie widowiska oraz koncerty realizowane przez Teatr prezentowane są w tradycyjnych salach teatralnych, ale równie często w zaskakujących przestrzeniach postindustrialnych i w plenerze.

Spektaklom towarzyszy piknikowa, festiwalowa atmosfera. Krytycy i znawcy sztuki scenicznej cenią Pijaną Sypialnię za kulturę muzyczną oraz oryginalny repertuar inspirowany zapomnianymi konwencjami teatralnymi i folklorem. Mówi się o „zjawisku Pijanej Sypialni”, „teatrze vintage”.

Sztuczki

Teatr Pijana Sypialnia za pomocą „Sztuczek”, kolejny raz podejmuje udaną próbę przywołania zapomnianej konwencji – komedii dell’arte i bawi nią.

Witamy w Świrzew Ensamble! Nowy dyrektor – nowy repertuar. Zespół aktorski pracuje nad starą ramotą a’la Carlo Goldoni – amant kocha amantkę, służąca służącego (bez wzajemności), a Arlekin jak zwykle miesza i pajacuje. Dyrektor zamyka cały zapas kawy w swojej szafce. Szatnia i kasa wypowiadają mu otwartą wojnę! Inspicjentka jest na skraju załamania nerwowego. Do teatru przybywa pani sponsor, ze swoim nowym pieszczoszkiem – gwiazdą teatru niemieckiego. Grozi wycofaniem się ze sprawowania swojego mecenatu, jeśli… No właśnie. Katastrofa jest nieunikniona.

Wydarzenia towarzyszące:

animacje dla dzieci, warsztaty artystyczne, małopolska kuchnia, kiermasz rękodzieła