TEATR EWOLUCJI CIENIA

Teatr Ewolucji Cienia z Poznania istnieje od 2008 roku. Jego założycielami są Wioletta i Sławomir Dadej, specjalizujący się w nurcie "physical theatre" i w nurcie teatru plastycznego. Twórcy starają się w swoich scenicznych opowieściach kłaść nacisk przede wszystkim na człowieka i relacje międzyludzkie, unikając przesady w wykorzystaniu rekwizytów i dekoracji. Dlatego ich spektakle cechuje niemal asceza scenograficzna przy jednoczesnej dużej dynamice scen opartych na rytmie i ekspresji aktorów oraz na ilustrującej akcję muzyce.
Teatr prezentuje swoje spektakle w kraju i za granicą na międzynarodowych festiwalach teatralnych, jak m.in.: Sommerwerft we Frankurcie nad Menem, Biała Wieża w Brześciu na Białorusi, Yalla Yalla w Betlejem w Palestynie, a także największy w Europie festiwal kultury średniowiecznej w Selb w Niemczech.

Fin Amor                

Fin Amor to osadzona w realiach średniowiecza historia miłości Jego i Jej – rycerza i damy. By zasłużyć na względy wybranki serca, On musi pokonać długą drogę pełną trudów i wyrzeczeń związanych z koniecznością sprostania wymogom kodeksu rycerskiego. W spektaklu nie chodzi jednak o przedstawienie jeszcze jednej historii o miłości, ale o zwrócenie uwagi widza na jej uniwersalność i ponadczasowość. Twórcy doszli bowiem do wniosku, że wzór miłości dwornej, jaki powstał w XII wieku i został utrwalony w dobie romantyzmu, przetrwał do dziś, stając się wyznacznikiem pojmowania miłości w obrębie kultury europejskiej.